Головна > Міжнародна політика > Розчарування Ірану у Росії: чому Путін не може допомогти Тегерану


Розчарування Ірану у Росії: чому Путін не може допомогти Тегерану


Іран висловлює невдоволення пасивністю Росії у конфлікті з Ізраїлем і США, вимагаючи більшої підтримки, але реальні можливості Кремля допомогти союзнику дуже обмежені через війну в Україні та ослаблення позицій Москви у світі.

Міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі привіз до Москви листа від верховного лідера Ірану Аятоли Хаменеї. У листі міститься вимога до президента Росії Володимира Путіна надати більш активну підтримку Ірану на тлі збройного конфлікту з Ізраїлем та напруженості зі Сполученими Штатами.

Проте реальні можливості Росії серйозно обмежені. Російська армія задіяна у війні проти України, не має достатніх ресурсів для втручання в потенційну війну на Близькому Сході. Після багаторазових поразок на геополітичній арені, Москва змушена робити вигляд активної підтримки Тегерану суто на словах.

Російські офіційні особи, як-от Марія Захарова, наводять статті стратегічного партнерства з Іраном, наголошуючи, що їхні зобов’язання обмежені не допомогою агресору. Водночас Іран очікує від Росії значно більшого, відчуваючи ізоляцію у конфлікті.

Кремль балансує між потребою не загострювати відносини зі США (чия позиція впливає на війну в Україні) та бажанням грати роль глобального гравця. Проте в сучасних умовах зберегти такі позиції практично нереально.

Попередні події в Сирії, Африці та на пострадянському просторі ще раз підкреслюють, що російський вплив у світі суттєво слабшає. Для Ірану це означає, що у разі серйозної загрози режиму, Москва навряд чи зможе реально допомогти.