В останні тижні відносини між Москвою та Азербайджаном значно загострилися. Причиною стало те, що Росія фактично залишила Вірменію наодинці під час карабахської війни, що призвело до втрати своєї ролі «арбітра» на Кавказі.
Цього разу Азербайджан у своїй гострій публіцистиці прямо звинувачує Москву у тридцятирічній окупації своїх територій та грі на поділі регіону. У відповідь на конфлікт, а також після арештів азербайджанців у Єкатеринбурзі та інциденту з літаком, в Баку обурено реагують. Були скасовані всі культурні заходи за участю російських виконавців, обшуканий офіс "Спутника Азербайджан" та анульовані офіційні візити.
Туреччина — ключовий союзник Азербайджану — посилює свої позиції в регіоні та підтримує Баку у протистоянні з Росією і Вірменією. На фоні посилення антиросійських настроїв навіть Вірменія намагається змінити свій зовнішньополітичний курс, шукаючи балансу у відносинах із сусідами та віддаляючись від Кремля.
Нинішній конфлікт — це ще один прояв ослаблення впливу Росії на Кавказі. Закручування гайок проти діаспор, спроби контролювати мігрантів та гнівна риторика призвели до нової хвилі протистояння. Експерти наголошують: Кавказ і країни Центральної Азії дедалі активніше заявляють про свою незалежність і готовність захищати власні інтереси.
Водночас азербайджанський досвід може стати прикладом для інших пострадянських країн щодо реакції на дискримінацію своїх громадян та вибудови стратегії щодо Росії. Регіон переживає важливий момент — відцентрові тенденції стають все помітнішими, а результати протистояння вплинуть не лише на Південний Кавказ, а й на Центральну Азію.