У новому випуску програми «Клуб експерт» Світлана Жаб’юк спілкується з журналістом та публіцистом Віталієм Портніковим про мову, ідентичність та цінності українців у непростий період повномасштабної війни.
Портніков зауважує, що процес самоусвідомлення нації — еволюційний і не може відбутися за рік чи навіть кілька років війни. Проте саме війна прискорила це усвідомлення. Багато людей, ставлячи собі питання «хто я?», зіставляють його з виживанням, і, відповідно, схиляються думати: чи варто приховувати свою ідентичність заради безпеки.
Журналіст звертає увагу на стратегію Кремля, який розраховує на втому українців від війни, поступове повернення до російської мови, традицій та навіть поступки у питанні територій. Проте Портніков визнає, що стійкість українців — це не тільки протест, а й свідомий вибір, що виявляється навіть серед діаспори та еміграції.
Окрема увага приділяється ролі мови у побуті та вихованні. Ведуча ділиться власним досвідом виховання дітей-українців за кордоном і перед вибором: зробити акцент на українському мовному середовищі, чи адаптуватися до нової культури. Портніков переконаний: українцем стають не тільки за етнічним походженням, а й завдяки політичному та особистому вибору.
Обговорюється також русифікація міст протягом ХХ століття, вплив державної політики на мовну ситуацію та чому українська мова важлива для ідентичності великого міста. Проте, за словами експерта, комплекс меншовартості, що був штучно прищеплений українцям, поступово долається, а українська перестає бути винятково «селянською» мовою.
Експерт наголошує: мовний вибір — це питання не лише політики, а й щоденного життя, взаємин у сім’ї та особистих цінностей. Українці, на думку Портнікова, анархічні у ставленні до держави та надзвичайно цінують свою автономність й свободу.
Наприкінці бесіди Віталій Портніков порушує питання необхідності впровадження державної мовної політики, важливості інформаційної боротьби та цінностей, що об’єднують націю в умовах тривалої війни.