Вітаю, шановні глядачі. Україна попереджає Європу про справді руйнівні наслідки, якщо після дедлайну буде зупинено торгівлю з ЄС без обмежень. Поміж основних факторів, ми тиснемо на продовольчу безпеку ЄС, а також на фактор нестабільності США, який вже без сумніву вдарить по європейській економіці. Але от що саме ми можемо запропонувати Європі в обмін і чому такі вимоги від нас не є шантажем, зараз і будемо розбиратись.
Термін дії надзвичайних торговельних заходів ЄС, які скасували мита та квоти на український експорт, спливає 5 червня. Причому часу на їх продовження залишається обмально, оскільки бюрократичні процедури, пов'язані з цим процесом, можуть затягнутися на кілька місяців. Запроваджений після повномасштабного вторгнення Московії в 2022 році дозвіл на необмежену торгівлю був покликаний підтримати економіку України, але деякі країни-члени ЄС відмовилися від нього, посилаючись на занепокоєння щодо впливу на їхні економіки, зокрема аграрного сектору.
Як би там не хотілось визнавати, але Україна залежить від експорту, бо той приносить життєво важливу іноземну валюту, яка в свою чергу йде на фінансування військових зусиль. За даними уряду, доходи від експорту до ЄС надзвичайно високі, зокрема, як бачимо, 4,5 млрд доларів у 2024 році, і це дуже багато. Ці потоки можуть опинитися під загрозою, якщо ЄС вчасно не розбиреться з питаннями продовження дозволу для України.
Наші та їхні чиновники занепокоєні тим, що часові рамки є занадто стислими для переговорів напередодні закінчення терміну дії дозволів. На жаль, станом на кінець минулого тижня жодного прогресу не спостерігалось, незважаючи на вербальну згоду представників ЄС та України. Причини затягування можуть ховатися в тому, що деякі сусідні країни не бажають розширювати доступ на ринки Україні, боячись, що це завдасть шкоди їхнім фермерам і викликає обурення з вимогами ще більше дотацій з бюджету.
При цьому, вони забувають, що велика частина експорту, яку Україна відправляє своїм сусідам, насправді йде транзитом до інших покупців. Дешевий український аграрний імпорт став політичним питанням у Польщі, де уряд прем'єр-міністра Туска шукає підтримки фермерів, які традиційно є основою електорату опозиційної партії "Право і справедливість". Також бан на імпорт української аграрної продукції діє в Угорщині, Словаччині та Болгарії. Тобто лобі проти української аграрки дійсно існує, питання в тому, що воно не дуже потужне, та й вигода для всього ЄС може бути значно більшою за шкоду фермерам.
Але що ми можемо запропонувати? Перш за все дешеве продовольство на тлі росту світових цін на харчові продукти. Саме ми можемо забезпечувати наших партнерів необхідними товарами з цінами нижче ринкових, головним чином завдяки низькій собівартості. А ціни на продовольство - це в свою чергу не тільки про ситого і тихого Ганса Чежана, а про нижчі темпи інфляції, які дозволять і собі проводити більш м'яку монетарну політику.
Остання якраз-таки є дуже і дуже важливою темою в питанні переозброєння і взагалі ревіталізації економіки Союзу. Звісно, Україна не є такою паличкою-виручалочкою, без якої нічого не вийде, але ми точно зможемо суттєво допомогти в цьому питанні. Тож сподіваймося, щоб навіть якщо пільги і не продовжать одразу, то швидко повернуться. Ми залежні один від одного, і в наші волатильні часи ігнорувати взаємовигідне співробітництво було б вкрай нерозумно. Всім всього найкращого!