Головна > Інше > Чи загрожує Україні дефіцит коштів для виплат військовим: аналіз ситуації


Чи загрожує Україні дефіцит коштів для виплат військовим: аналіз ситуації


Україна може зіткнутися з дефіцитом коштів для виплат військовим вже восени. Розглядаємо економічні передумови, можливі вирішення та роль міжнародної допомоги в цій складній ситуації.

Вітаю, шановні глядачі. В Україні може не вистачити коштів для оплати заробітних плат військовим вже восени-зимку цього року. Саме такі заголовки охопили перші шпальти деяких економічних змін нашої країни, зокрема, як ми бачимо з "Економічної Правди". Чи є в державному бюджеті кошти для покриття видатків і чи обов'язково піднімати податки? Давайте розбиратися.

Перше, що хотілося б відмітити, інформація про завчасне використання коштів поки що офіційно не підтверджена. Останні дані по виконанню державного бюджету доступні лише за лютий. Раніше деякі видання повідомляли, що мовляв, Міноборона вже використала кошти, зарезервовані під зарплати у вересні-жовтні, під поточну закупівлю боєприпасів, зважаючи на зростання потреб у боєприпасах через скорочення допомоги США. Це вимушений крок, проте, через забюрократизованість процесу внесення змін до державного бюджету, поки Міноборона використовує зарезервовані під осінні видатки кошти. Такий крок потребуватиме збільшення бюджету оборони щонайменше на 200 млрд грн до кінця року. За інформацією джерел в уряді, Міноборона вже перевиконало видатки цього року.

Україна не вперше стикається із потребою внести зміни до державного бюджету з метою збільшення фінансування оборони. Аналогічна ситуація була у 23-му та в 24-х роках. Якщо в 23-му році оборонні видатки планувалися з розрахунком на завершення активних бойових дій в середині року, то в 24-му через замороження американської допомоги довелось різко збільшувати заплановані видатки державного бюджету. Саме цим і пояснювалось підвищення військового збору вже наприкінці минулого року.

200 млрд - це доволі серйозна сума. Для порівняння: вся видаткова частина складає майже 4 трлн грн, тобто нам не вистачає майже 5% бюджету. Звідки можна взяти такі гроші? Перша думка, звичайно, - це податки. Минулорічне підвищення, тобто запровадження військового збору для ФОПів, має принести цього року додаткових 140 млрд. Проте навіть з урахуванням цього підвищення коштів вже не вистачає, а збільшення податків на доходи і так призводить до зменшення привабливості офіційних зарплат.

Наступний варіант - підвищити податок на додану вартість (ПДВ). Зростання цього податку на споживання вже автоматично призводить до збільшення бюджетних надходжень на 30-40 млрд грн з 1% підвищення. Попри лякалки урядовців, навіть якби податок підняли б на 5%, це б не означало автоматичне підвищення всіх цін на 5%.

Натомість влада вирішила діяти максимально радикально і підвищувати податки на доходи. Проте урядові джерела зазначають, що задля покриття дефіциту навряд чи доведеться влазити у потребу підвищення податків. По-перше, частина закупівлі озброєння планує профінансувати Великобританія, і вже скоро очікується транш від неї в розмірі 90 млрд грн на закупівлю озброєнь. По-друге, завдяки відсутності дефіциту електроенергії, бізнес почувається набагато краще — зріс обсяг податкових надходжень.

Не варто забувати, що гранти та кредити наших партнерів ми не можемо напряму спрямовувати на фінансування оборони, але держава вже цього року може дещо збільшити залучення ВДП.

Загалом, криза не є критичною, ще є низка джерел, які дозволять перекрити видатки, які зросли, починаючи від ВДП і закінчуючи найменшим бажаним підвищенням податків на споживання. Уряд має почати роботу над закриттям цього дефіциту вже зараз.