Вітаю, шановні глядачі! Хто б міг подумати, що квітень 2025 року буде ознаменований початком найбільшого економічного протистояння 20-го століття. Коли президент Трамп підвищив тарифи на Китай, він навряд чи очікував такої рішучої та негативної відповіді від Пекіна.
Адміністрація Білого дому, як видається з їхніх кроків, була впевнена, що Китай швидко прогнеться під тиск американської економічної потужності і сяде за стіл перемовин. Власне, так і відбулося: у першу каденцію Трампа Китай девальвував юань і почав домовлятися. Але сталося щось зовсім інакше.
Замість капітуляції Китай відповів власними тарифами у розмірі 84% і відкрито заявив, що готовий боротися до кінця. Минулого тижня Трамп з помпою оголосив про встановлення мит у трояндовому саду Білого дому. Його план був радикальним: базовий тариф у розмірі 10% на весь імпорт, плюс додаткові підвищені ставки для країн, які Білий дім охарактеризував як "найгірші порушники".
Ринки відреагували миттєво і катастрофічно. За кілька днів американський фондовий ринок втратив більше 10 трлн доларів капіталізації. Трейдери на Уолл-стріт почали масово скидати казначейські облігації США, а Японія підвищила ставки по доходам до 5% — найвищий показник за останні два роки.
І раптом 9 квітня Трамп оголосив про 90-денну паузу щодо тарифів для всіх країн, залишивши базовий тариф у розмірі 10%. Але не для всіх: торгова війна з Китаєм не лише продовжилась, але й стала ще запеклішою — тарифи на китайські товари були підвищені до 125%.
У своєму стилі, Трамп намагався представити це як стратегічний маневр. Однак ринкова реакція була миттєвою: S&P 500 злетів на 9,5% за один день, а Dow Jones приніс 7,8% приросту. Але чи це перемога Трампа, чи лише короткий перепочинок перед економічним штормом?