Вітаю друзі, я Віталій Портников. Міністри закордонних справ України і Росії виявилися учасниками одного і того самого дипломатичного форуму, який відбувся у Турецькій Анталії. Це головний міжнародний форум Туреччини за участю президента цієї країни Реджепа Таїпа Ердогана, багатьох очільників держав, урядів і дипломатичних відомств.
До речі, міністри закордонних справ України і Росії вже не вперше зустрічаються на цій площадці. У 2022 році після нападу Росії на Україну, до Анталії запросили Дмитра Кулебу, тодішнього міністра закордонних справ України, і очільника російського зовнішньо-політичного відомства Сергія Лаврова. На знак поваги до господаря форуму, тодішнього міністра закордонних справ Туреччини Мевлюта Чавошоглу, вони навіть погодилися на двосторонню зустріч. Однак ця зустріч продемонструвала повну відсутність можливості діалогу між Москвою і Києвом.
Було очевидно, що Сергій Лавров, за вказівками з Кремля, налаштований саме на силове вирішення "українського питання" і абсолютно не зацікавлений у реальній розмові з українським колегою. Зараз, звичайно, міністр закордонних справ України, Андрій Сібіга, не зустрічався із Сергієм Лавровим. Лавров навіть підкреслив, що не було і однохвилинного контакту між міністрами закордонних справ. Однак обидва міністри виступали на засіданнях форуму в Анталії, і ці виступи знову демонстрували повну відсутність будь-якої можливості знаходження реального компромісу між Росією та Україною.
Якщо комусь було потрібно усвідомити, наскільки далекими є позиції двох країн і наскільки далекою є дистанція до завершення російсько-української війни, варто було просто послухати промови Сібігі і Лаврова. Андрій Сібіга, щоправда, говорив про те, що Україна хотіла б завершити війну цього року, але вона виступає за справедливий і всеосяжний мир.
Міністр закордонних справ України звинувачував російську сторону і в поточних діях. Звинуватити могли всі, хто відвідав панель за участю російського міністра закордонних справ. Сергій Лавров повторював тези, які ми чуємо з 2014 року і які обґрунтовували напад на Україну у лютому 2022.
Сергій Лавров підкреслював, що в Україні порушуються права російської меншості, знищується все, що пов'язано із російською мовою, культурою та російськими медіа. Він також намагався пояснити, в чому є претензії Росії до України.
Яким би не був форум, зрозуміло одне - відносини між Україною та Росією залишаються напруженими, з перспективами низького рівня компромісів. Війна, яку Росія розпочала проти України, продовжується на цій планеті. Міністри обох країн виглядали на форумі майже як люди з різних планет.