Головна > Інше > ЄС може скоротити соціальну допомогу для українських біженців


ЄС може скоротити соціальну допомогу для українських біженців


Розбираємо можливі наслідки зменшення соціальної підтримки українців у ЄС у разі підписання перемир'я. Чи залишаться українці без захисту?

Європейський Союз може скорочувати соціальну допомогу для українців, якщо буде підписано перемир'я між Україною та Росією. Наразі спікер заявляє, що воєнний стан буде продовжено, проте Європа розраховує на можливу заморозку ситуації. Незважаючи на відсутність офіційного підтвердження, ця ситуація викликає занепокоєння серед близько чотирьох мільйонів українців, які зараз перебувають під заходами захисту в ЄС.

В статті розглядаються нещодавні зміни в політиці Німеччини, де партії домовились скоротити допомогу біженцям з України, які приїхали після квітня 2025 року. Таким чином, почнуть ретельніше перевіряти статки українців на їхній батьківщині.

Директива ЄС про тимчасовий захист, введена після російського вторгнення, дала змогу 4,3 млн українців отримати право на роботу, проживання та доступ до соціальних послуг, що найбільше поширено у Польщі, Німеччині, Чехії та Словаччині. Однак, у разі укладення перемир'я, ці заходи захисту можуть бути призупинені, що надасть країнам свободу вибору щодо долі біженців.

Нові дані показують, що кількість українських біженців, які планують повернутися додому, зменшується, тоді як частка тих, хто не визначився зросла. Це ставить під сумнів ефективність системи, якщо будуть здійснені зміни у політиці захисту.

Наразі загалом система тимчасового захисту діє в ЄС до березня 2026 року, проте різні країни вже шукають національні рішення для забезпечення довгострокового статусу українських біженців. Польща, Чехія, Австрія, Італія та інші країни розробляють власне законодавство щодо інтеграції або повернення біженців до України.

Кожна країна ЄС індивідуально визначає умови допомоги, які можуть суттєво відрізнятися. Німеччина, Польща, Чехія, Нідерланди та Ірландія пропонують свої виплати та послуги для українців, проте вже розглядають можливості посилення регламентованих умов.

Європейська комісія продовжує обговорювати найближчі кроки, включаючи продовження або припинення тимчасового захисту. Це рішення потребує згоди всіх держав-членів, проте в світлі політичних дебатів це може бути ускладнено.

Важливо зазначити, що заходи підтримки українців можуть зникнути разом із продовженням перемовин про припинення вогню, що може кардинально змінити ситуацію для тих, хто шукає безпеки в Європі.