Нещодавно пролуналі дві резонансні заяви, що роблять акцент на майбутньому Європи в контексті забезпечення безпеки України. Президент Володимир Зеленський звернув увагу на зміну акцентів від НАТО до вкладання в американське озброєння, заявивши, що "Ми готові купити це для нас буде гарантія безпеки". Водночас в деталізованій статті зазначено, що розглядається можливість п'ятирічної миротворчої місії європейських військових до України, серед яких Британія, Франція і країни Балтії вже дали згоду на участь.
Передбачається, що ця місія забезпечить підготовку Збройних сил України до можливого наступного конфлікту з Росією, яку очікують через п'ять років. У цьому контексті звучать заяви, що Європа визнає Збройні сили України як найкращу гарантію безпеки проти російської агресії.
Інший ракурс сучасних міжнародних відносин показує, що Європа не є суб'єктом переговорного процесу з Росією - відсутність її за столом переговорів демонструє односторонні консультації з російськими представниками. Проте, головна роль у великій політичній грі залишається за американським Вашингтоном.
Зі свого боку, Європа намагається зберегти свою суб'єктність у переговорному процесі, прагнучи повернути собі роль третьої сторони та модератора безпекової політики. Таким чином, вона хоче, щоб з нею рахувалися у процесі досягнення домовленостей, навіть за умов домінування Сполучених Штатів у безпековому полі інтригах.
Іншими словами, Європа прагне взяти активну участь у формуванні нової архітектури безпеки в регіоні, від Балтійського моря до Чорного, особливо в контексті можливого розгортання збройного конфлікту та окреслення ролі НАТО і інших міжнародних гравців.