Вітаю, друзі! З вами Віталій Портников і наш сьогоднішній ефір буде присвячено тому як розвивається процес американсько-російських перемовин про мир. Процес, який розпочався буквально з перших днів після того, як Дональд Трамп був обраний президентом Сполучених Штатів, поки що нічим реальним не завершився, як ми з вами прекрасно бачимо. Більш того, якраз сьогодні український парламент черговий раз ухвалив рішення про продовження воєнного стану і мобілізації.
Незважаючи на те, що з трибуни цього парламенту політики, зокрема колишня прем'єрка Юлія Тимошенко, говорили про те, що в разі, якщо буде досягнута домовленість про справедливий мир, військовий стан можна буде скасувати, нинішньому складу Верховної Ради доведеться повертатися до цього голосування ще кілька разів. З публікації в німецькому виданні Більд багато хто зробив висновок, що зараз Сполучені Штати не налаштовані на допомогу Україні, і слова Дональда Трампа про те, що Зеленський весь час просить, аби йому продали ракети, стали відмовою допомагати навіть за гроші.
І дійсно, український президент говорив про готовність нашої країни закумулювати кошти для купівлі ракет Patriot, які потрібні не для нападу, а для захисту українських міст від російських атак. Трам роздратований цією ситуацією. В цьому роздратуванні не так багато нашої провини і проблем. Як ми бачимо, за свої перші 100 днів Трамп практично нічого не досяг в російсько-українській війні, і єдиним досягненням може вважати лише те, що вивів президента Росії Путіна з міжнародної ізоляції, хоча реального покращення у відносинах між США і Росією не відбулося.
Американські чиновники все частіше заявляють про те, що жодних домовленостей з Росією не буде, аж до моменту, поки не буде ухвалено рішення про припинення вогню. Представник США з питань врегулювання російсько-українського конфлікту Стів Вітхок даремно здійснює поїздки до Москви, намагаючись переконати, що ключом до завершення війни є передача Україні регіонів, окупованих Росією. Це прогностування, що не приносить реальних результатів.
Сполучені Штати, як виглядає, втрачають роль посередника у вирішенні конфлікту, якщо не продовжать надання військової підтримки Україні. Водночас, Європейські країни, включаючи Францію та Німеччину, продовжують пошуки власних рішень у питанні безпеки, що наводить на думку, що Трамп залишиться без підтримки більшості своїх співвітчизників з одного з важливих зовнішньополітичних питань, яке він здавався, зможе вирішити досить легко.
Україна в цій ситуації усвідомлює, що їй залишається сподіватися лише на підтримку Європи, або спонукувати Трампа на перегляд своєї позиції через необхідність залишатися гравцем у цій грі. Наразі важливо розуміти, що продовження і активізація напруження у відносинах США і Росії може стати ще одним викликом для України та її дипломатії.