Вітаю, друзі! Я Віталій Портников. Найближчими днями ми маємо переконатися, що миру в Україні можна досягти за кілька тижнів. Якщо це так, ми у грі. Якщо ми переконаємося, що це неможливо, ми будемо рухатися далі. У Сполучених Штатів є інші пріоритети.
З такою заявою державний секретар Сполучених Штатів Марко Рубі виступив після перемовин у Парижі, в яких взяли участь представники Сполучених Штатів, Великої Британії, Франції, Німеччини і України. Це були перші перемовини в такому форматі, присвячені завершенню російсько-української війни. Наступна така зустріч має відбутися вже у наступні дні в Лондоні. Таким чином, Сполучені Штати продемонстрували, що готові консультуватися із своїми європейськими союзниками. Вперше у заяві Державного департаменту європейці названі саме союзниками США щодо завершення російсько-української війни, і враховують позицію України щодо досягнення припинення вогню на російсько-українському фронті.
Однак, якщо правильно зрозуміти слова Рубі, ці зустрічі є демонстрацією того, що американці зробили всі необхідні кроки для досягнення припинення вогню у російсько-українській війні. Президент Дональд Трамп розмовляв із президентами Росії та України, американські чиновники провели відповідні раунди перемовин з російською та українською делегаціями, тепер ті ж самі представники США проводять ще й консультації з представниками європейських урядів. Проте, припинення вогню не вдається досягти, тому що сторони конфлікту не можуть домовитися між собою.
Якщо Сполучені Штати продовжують себе презентувати в якості посередника у російсько-українській війні, а не як держава, яка стоїть на сторожі захисту міжнародного права і інтересів демократичного світу, вони можуть дозволити собі вийти з процесу мирних перемовин. Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп вважає, що тепер кроки по припиненню вогню на російсько-українському фронті мають здійснювати європейці, бо це не є війною Сполучених Штатів Америки. Тому, нехай європейці займаються цією війною, яка відбувається на їхньому континенті.
З огляду на початок правління Дональда Трампа у 2025 році, багато хто зі спостерігачів вважав, що американський президент здатний тільки на швидкі рухи і успіхи, але відмовляється від подій, у яких потрібно докласти серйозних і багаторічних зусиль. Згадувалися зустрічі Трампа зі північно-корейським диктатором Кім Чен Ином про відмову від ядерної програми, що стало дипломатичним фіаском.
У російсько-українській війні Трамп може поводити себе подібним чином, якщо йому не вдасться досягти швидкого успіху. Якщо ніякого припинення вогню до призначеної дати не відбудеться, виникає питання, що ж буде робити Трамп після цього, чи збережеться санкційний тиск на Росію і чи буде продовжуватись підтримка України.