Сьогодні дедалі частіше з’являються заяви щодо можливого підписання мирної угоди між США та Росією, а також про офіційне визнання Криму російським з боку Америки. На цьому тлі з'явилися різноманітні новини: від скасування Росією великоднього перемир’я до заяви Дональда Трампа про можливе підписання миру вже цього тижня. Публікація в Wall Street Journal обговорює ймовірність того, що саме адміністрація Трампа може зробити крок у бік визнання Криму російським.
Така перспектива викликає запитання: чи дійсно Америка готова змінити свою позицію щодо Криму і які наслідки це матиме? З практики видно, що Трамп часто діє всупереч політичній традиції та може приймати неординарні рішення. Проте питання полягає не лише в особистому баченні екс-президента, а й у реакції американського суспільства, міжнародної спільноти, та світу загалом. Серед виборців така ініціатива може мати неоднозначний відгук, а для глобальної політики це створить дуже небезпечний прецедент.
Визнання Криму російським офіційно Сполученими Штатами ставить під сумнів міжнародне право, оскільки США досі виступали гарантом справедливого порядку у світі. Такий крок може стати сигналом для тоталітарних режимів, що захоплення територій можна легалізувати постфактум. Це підштовхне інші країни до силових сценаріїв, адже роль США як арбітра світового права буде підірвана. Європейський Союз не має дієвих механізмів впливу у сфері захисту міжнародного права, а ООН залишаються лиш миротворчими резолюціями без реального впливу.
Важливо зазначити, що навіть якщо такі наміри виглядають нереальними на сьогодні, ризик стає актуальним тільки якщо Україна публічно погодиться на подібну угоду. Українська сторона у разі офіційного визнання Криму з боку США планує займати чітку позицію — не погоджуватися і не санкціонувати такі рішення, спираючись на Кримську декларацію 2018 року, незважаючи на те, що цей документ не має юридичної сили, американська традиція дотримуватися власних заяв залишається сильною.
Наприкінці, будь-які такі заяви та кроки будуть використані Кремлем для просування своїх інтересів, зокрема для припинення вогню чи узаконення захоплених територій. Водночас, поступове і непомітне просування російської стратегії щодо поглинання українських територій залишається реальністю. Вплив США на світову політику — надзвичайно важливий, і втрата цього впливу може обернутися зміною світового порядку та зростанням загроз для незалежності інших країн.