Головна > Інше > Переговори у Лондоні: що відомо про можливу мирну угоду між Україною, Росією і Заходом


Переговори у Лондоні: що відомо про можливу мирну угоду між Україною, Росією і Заходом


Завтра у Лондоні пройдуть переговори за участю України, США, Великої Британії, Франції та Німеччини щодо можливості припинення війни. ЗМІ повідомляють, що Росія нібито готова піти на поступки, а Трамп наполягає на угоді до 30 квітня. Які умови та перспективи розглядають сторони?

Сьогодні, 22 квітня, аналітик Лер Клочок розповів про майбутні перемовини у Лондоні, які пройдуть за участі України, США, Британії, Франції та Німеччини. За деякими повідомленнями, можливе і приєднання Росії до переговорів.

Західна преса, зокрема Financial Times, пише про те, що Кремль нібито готовий зупинити бойові дії по лінії фронту, не претендувати на непідконтрольні території, але наполягати на відмові України від стремління до НАТО та визнанні США окупації Криму.

Президент США Дональд Трамп, згідно з публікаціями, прагне мати мирну угоду між Росією та Україною до 30 квітня – символічної дати, яка припадає на 100 днів його президентства. Це допоможе йому представити вагомі здобутки перед своїми виборцями.

При цьому ЗМІ зазначають, що Путін готовий робити вигідні йому поступки: заморозити війну по чинній лінії розмежування, але вимагати від України відмови від вступу до НАТО і визнання Криму. Захід відкидає можливість офіційного визнання Криму російським, про що наголосила Кая Каллас від Єврокомісії.

Радники при адміністрації президента України підтверджують, що існують моменти у західних пропозиціях, які Україна готова обговорювати, і такі, які неприйнятні. Йдеться, зокрема, про безпекові гарантії та програми повоєнної відбудови. Натомість союзники України вимагають взаємної поступливості щодо територіальних питань.

Завтра у Лондоні очікується делегація від Трампа, спецпредставники Білого дому ймовірно спробують просувати як американські, так і особисті позиції. Водночас, Володимир Зеленський напередодні заявив, що Україна ніколи юридично не визнає окупацію Криму й готова вести переговори лише в разі припинення вогню з російського боку.

Західна і українська преса припускають, що Лондонські переговори можуть стати формальністю для узгодження вже досягнутих підготовчих домовленостей, які потім будуть підтверджені на вищому рівні, можливо навіть у Ватикані за участю лідерів Європи та США.

Президент Зеленський також зазначив, що пропозиції щодо обміну або відмови від територій поки що офіційно не надходили. Він підкреслив, що лише НАТО має право вирішувати питання членства України, а не треті сторони, й заперечив можливість обговорення плану щодо Запорізької АЕС без участі України.

Загалом аналітики відзначають, що Росія змінила риторику і готова говорити про перемир’я. У США розраховують досягти зупинення бойових дій до перших ста днів президентства Трампа, а також використати цей процес для політичних та економічних здобутків. Поки ж Україна готується до нових раундів переговорів, зберігаючи обережний оптимізм щодо справжніх намірів Заходу і Росії.