Головна > Інше > Дискусія навколо миротворчої місії в Україні: які країни можуть долучитися та хто профінансує?


Дискусія навколо миротворчої місії в Україні: які країни можуть долучитися та хто профінансує?


Аналіз можливості створення миротворчої місії в Україні та участі третіх країн у забезпеченні контролю за припиненням вогню, а також питання фінансування такої місії.

Остання публікація у New York POT підняла цікаве питання щодо можливого мирного плану Дональда Трампа для України. Серед деталей особливу увагу привернула ідея створення миротворчої місії, що потенційно складатиметься з представників України, Росії, третіх країн (не членів НАТО) і за фінансової підтримки США.

Проте експерти відзначають, що подібний формат суперечить основам миротворчої місії. За визначенням, її мають виконувати представники виключно третіх держав, не залучених у сам конфлікт. Як показав досвід Мінських угод, доцільно створювати комунікаційні механізми і спеціальні центри для контролю та реагування на порушення режиму тиші, але навіть цього інколи замало.

Вибір країн-учасниць для можливої місії необхідно узгоджувати. Країни НАТО чи ОДКБ, швидше за все, будуть неприйнятними для протилежних сторін конфлікту. Натомість озвучувалися ідеї залучення Китаю, Індії, Азербайджану чи інших нейтральних країн. Однак окрім досягнення консенсусу між ворогуючими сторонами, слід отримати й згоду цих нейтральних держав.

Запрошуються також питання фінансування. Якщо йдеться про місію чисельністю десятки тисяч представників, щорічні бюджети можуть сягати мільярдів доларів. Фінансування може лягти як на США, так і на ООН, однак і тут все залежить від рішень Конгресу чи Ради Безпеки ООН.

З огляду на теперішні тенденції в американській політиці щодо скорочення міжнародних внесків, питання фінансування залишається відкритим. Утім, США можуть допомогти у контролі за дотриманням перемир'я хоча б у повітряному просторі, що вже запропоновано президентом Зеленським після минулих перемир'їв.