Похорон папи Римського, які відбудуться 26 квітня, вже стали головною подією для багатьох світових лідерів. Очікується, що до Ватикану прибудуть президент США Дональд Трамп разом із дружиною, український президент Володимир Зеленський та французький президент Еммануель Макрон. Натомість президент Росії Володимир Путін, за словами прес-секретаря Дмитра Пєскова, участі у церемонії брати не буде, хоча раніше в російських медіа ширилися чутки про можливу поїздку російського лідера.
Окрім похоронів, Ватикан та світову політичну арену цього тижня очікують важливі події. Дональд Трамп анонсував представлення мирного плану вже за три дні та підписання угоди про рідкоземельні мінерали в четвер. Субота обіцяє стати кульмінацією дипломатичних зусиль, а від результатів перемовин залежить подальший рух до деескалації на сході Європи, адже США, Росія і Україна перебувають у центрі домовленостей.
У Саудівській Аравії можливе проведення зустрічі між американською та російською делегаціями, доповнюючи цілісний дипломатичний трек, що проходить останній тиждень через Лондон і Париж. Україна перебуває на перехресті погоджень і суперечок щодо мирного плану та угоди по мінералах. Увага також прикута до ймовірного впровадження енергетичних рішень на Запорізькій АЕС – можливої домовленості щодо розподілу її потужностей між Україною та Росією, хоча остаточного рішення поки немає.
Окремо обговорюється варіант зняття американських санкцій, запроваджених після анексії Криму, що може стати компромісом, запропонованим росіянам. У відповідь Росія може погодитись на заморожування лінії зіткнення, утримання від подальшого наступу, а також розгляд демілітаризації довкола запорізької станції. Багатостороння миротворча чи моніторингова місія для контролю лінії зіткнення – ще одна пропозиція, що дискутується.
Тим часом, як зазначають експерти, триває серйозна інформаційна кампанія й дипломатичне зондування позицій усіх сторін: у західних медіа з’являються публікації про визнання Криму російським з боку США, що українська сторона сприймає вкрай негативно. Залишається відкритим питання подальших дій РФ, оскільки публікації і заяви російських спікерів свідчать про внутрішню невпевненість Москви у збереженні чинних позицій і вимог на майбутніх перемовинах.
Тиждень, що триває, може стати визначальним для геополітичної ситуації навколо України, а розвиток подій у Ватикані, Лондоні, Парижі та Саудівській Аравії окреслить контури майбутнього європейської безпеки. Усі сторони тестують межі можливого компромісу, у той час як очікуване американське лідерство прагне отримати конкретні результати вже до кінця місяця.