Привіт, друзі. 24 квітня. Сьогодні з вами знову Лерій Кличок.
Дональд Трамп учора ввечері заявив, що Росія нібито готова укласти угоду щодо припинення війни в Україні. Водночас Трамп підкреслив, що дійти згоди з президентом Зеленським виявилося складніше, ніж він очікував. Крім того, стало відомо, що під час запланованого візиту на Близький Схід Трамп не зустрінеться з Путіним, хоча можливість такої зустрічі не виключає в майбутньому. Тим часом у Москві прагнуть залучити Китай до переговорів щодо війни в Україні.
Учорашній день ознаменувався новою масованою атакою Росії по Україні. За повідомленням МВС, рятувальники ліквідували близько 40 осередків займання у дев’яти регіонах країни, основні удари були завдані по Київській, Житомирській, Дніпропетровській, Харківській, Полтавській, Хмельницькій, Сумській та Запорізькій областях. Росія випустила 70 ракет і 145 дронів, з яких сили ППО знищили 48 ракет і 64 дрони, ще 68 ворожих БПЛА втрачено. У Києві вже відомо про кількох загиблих.
Заяви Трампа щодо угоди про припинення війни супроводжуються дипломатичними місіями – його спецпосланець Стів Вітков зараз перебуває у Москві. Однак одночасні атаки по Україні викликають питання щодо справжніх намірів Росії.
Західні джерела, зокрема CNN, повідомляють, що США наполягають на підписанні мирної угоди у перші 100 днів президентства Трампа. Серед обговорюваних пунктів – статус Криму. Європейські чиновники визнають, що Крим у нинішньому статусі навряд чи може стати предметом компромісу, адже анексію не визнають ані Захід, ані Китай.
Президент Зеленський неодноразово наголошував, що Крим не може бути юридично визнаний за Росією. Трамп, у відповідь на запитання про свою позицію щодо Криму, ухилився від прямої відповіді. При цьому у західних ЗМІ поширювалися чутки, що США можуть визнати Крим російським, але така позиція юридично не підтримується Конгресом США.
Щодо санкцій, видання Politico повідомило, що в США обговорювалося можливе зняття обмежень із "Північного потоку-2" у разі підписання мирної угоди, однак офіційно цю інформацію спростували. Обговорюється навіть можливість придбання проекту американськими компаніями, проте це лише на рівні ідей.
В учорашніх переговорах у Лондоні сторони визнали діалог конструктивним, але перемовини тривають лише на рівні радників із безпеки. З російського боку, секретар Ради безпеки Сергій Шойгу підкреслив бажання залучити Китай до переговорів та подякував Китаю за зусилля щодо пошуку мирного врегулювання.
Сам Китай, у свою чергу, заперечив проведення будь-яких практичних переговорів зі США та закликав уникати ескалації конфлікту. Все це свідчить, що у питанні миру сторони активно ведуть перемовини, але до реального вирішення ще далеко, особливо на тлі останньої хвилі атак по Україні.
Тим часом прем’єр-міністр України Денис Шмигаль перебуває з візитом у Вашингтоні, де разом із міністром фінансів США обговорював перспективи підписання економічної угоди між Україною й Америкою.
Ситуація залишається динамічною, інформаційно насиченою й непередбачуваною. Про найважливіші події та підсумки візитів слідкуйте на нашому каналі та в Telegram.