Головна > Інше > Фінансова ситуація та ймовірність дефолту України: підсумки експертної розмови


Фінансова ситуація та ймовірність дефолту України: підсумки експертної розмови


Головний консультант центру зовнішньополітичних досліджень Іван Ус у розмові з Валерієм Клочком про можливий дефолт України, ситуацію з держборгом та перспективи підписання угоди з США.

24 квітня у рамках ефіру "Центру громадської аналітики Вежа" Валерій Клочок обговорив з Іваном Усом, головним консультантом центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень, актуальні фінансові питання України.

Головна тема розмови — загроза дефолту України через складнощі з реструктуризацією 2,6 млрд доларів зовнішніх боргів. Іван Ус пояснив, що Україна кілька разів відкладала виплати боргів, але відтермінування не є вирішенням проблеми, а лише її перенесенням у часі. Уже в травні необхідно сплатити 600 млн доларів за ВВП-варантами, тобто цінними паперами, виплати по яким залежать від зростання економіки. Ус нагадав, що ідея варантів була запроваджена ще 2015 року як частина реструктуризації боргу, і механізм їх виплат напряму залежить від ВВП країни.

Загальний державний та гарантований державою борг, за словами експерта, вже перевищує 100 млрд доларів США і поступово наближається до розміру ВВП України. Велика частина міжнародної допомоги, особливо від США та ЄС, надходить у вигляді кредитів з відтермінуванням на довгі терміни, але все одно потребує повернення у майбутньому. Особливо була відзначена допомога ЄС із рекордно довгим терміном погашення — до 35 років.

Обговорювали й наслідки можливого дефолту, які, з одного боку, ускладнять доступ України до міжнародних ринків кредитування, а з іншого — можуть бути сприйняті партнерами не так жорстко, в умовах війни, як це відбувається за мирного часу.

Частина бесіди була присвячена перемовинам у Вашингтоні — візиту прем’єр-міністра Шмигаля, перспективах підписання угоди щодо рідкоземельних мінералів та створення інвестфонду з США. Експерти відзначили переважно політичний характер меморандуму та обережний підхід України до укладання повноцінної угоди через ризики для євроінтеграції й національних інтересів. Обговорювалася й потенційна зона безмитної торгівлі між Україною та США, яка вигідніша для України, але залишає відкритими питання щодо впливу на євроінтеграційний процес.

У підсумку, експерти зробили висновок, що ситуація залишається складною і потребує подальшого діалогу як із кредиторами, так і міжнародними партнерами. Доля угоди із США щодо рідкоземельних мінералів та безмитної торгівлі поки залишається невизначеною.