29 квітня у Центрі громадської аналітики «Вежа» Валерій Клочок та Артур Харетонов, президент Ліберально-демократичної ліги України, проаналізували останні заяви Північної Кореї (КНДР) щодо її участі у бойових діях на території Росії та фактичний військовий союз із Москвою. Київські експерти наголосили, що співробітництво між КНДР та Росією формально стало військово-політичним блоком, а їхня взаємодія має приховану підтримку з боку Китаю.
За словами Артура Харетонова, цей союз не став несподіванкою для західних держав — участь КНДР давно була очевидною. Зараз дипломатичне визнання її ролі — це крок, спрямований на ускладнення перемовин між США і Пхеньяном, зокрема на фоні американо-китайського суперництва. Водночас зовнішня політика адміністрації Трампа прямо впливає на перспективи переговорів і санкційну політику щодо КНДР.
Останні два роки Росія та Китай поступово підривали санкційний режим ООН щодо Північної Кореї, створюючи КНДР сприятливіші умови для розвитку військово-промислового комплексу. Фактично за російською «маскою» діє Китай, який постачає ключові компоненти для північнокорейських збройних сил.
Політична невизначеність у Південній Кореї й майбутні вибори можуть теж сприяти поглибленню співпраці Росії, Китаю і КНДР. Західні союзники, попри занепокоєння, не демонструють рішучих реакцій, чекаючи підтверджень фактичної участі північнокорейських військ у бойових діях на території України. У свою чергу, Росія активно використовує північнокорейську робочу силу, що можна трактувати як порушення прав людини.
Ключовою проблемою для Заходу є формування нової «антизахідної» коаліції, в якій Китай, Північна Корея та Росія дедалі більше діють злагоджено. Сполучені Штати та європейські союзники ще не мають єдиної стратегії прямої воєнної відповіді. Експерти впевнені: появу китайських регулярних військ на українському театрі воєнних дій Захід може розцінити як маркер для рішучих дій, у той час як участь армії КНДР поки не визнається такою загрозою.
Питання економічного протистояння між США і Китаєм також впливають на регіональну безпеку. Політика мит Дональда Трампа може провокувати нові регіональні альянси, хоча зараз Японія та Південна Корея залишаються ближчими до США, а Китай поглиблює стратегічну співпрацю з Росією та КНДР.
Підсумовуючи, експерти підкреслили складність і багаторівневість сучасної геополітики, де будь-які зміни в політичному балансі можуть спричинити нові конфлікти. Україна залишається центральною ареною цього глобального протистояння, і роль Північної Кореї, Росії та Китаю в ньому лише зростає.