1 травня Україна підписала важливу угоду зі Сполученими Штатами Америки щодо співпраці у сфері рідкоземельних мінералів. За словами представників Мінекономіки, ця домовленість є вигідною для нашої держави й може стати основою для післявоєнної відбудови країни.
Головне досягнення угоди — створення спільного з США інвестиційного фонду для відновлення України. Протягом наступних 10 років усі кошти, які потраплятимуть до фонду (від нових ліцензій на видобуток корисних копалин і ренти), спрямовуватимуться на розвиток інфраструктури та інші важливі проєкти, контроль над якими залишиться за Україною.
Фонд має рівноправне партнерство: США і Україна володітимуть ним навпіл, рішення ухвалюватимуться більшістю голосів. Угода не передбачає передачі надр чи державних компаній іноземному контролю, компанії на кшталт «Укрнафти» чи «Енергоатому» залишаться у власності України. Строго фіксується, що всі доходи від уже освоєних ліцензій не надходитимуть до фонду.
Американська сторона отримала податкові гарантії для своїх інвестицій, залучатиме фінансування та може долучатися до фонду навіть оборонною допомогою — передачею ППО чи іншого військового обладнання. Україна вносить кошти від нових рентних платежів. Фонд інвестуватиме виключно в Україну. Прибутки фонду в перші 10 років не розподілятимуться, а реінвестуватимуться у відбудову.
Дональд Трамп особисто підтримав підписання угоди. Американські політики, зокрема сенатор Лінсі Грем, заявляють про готовність схвалити пакет жорстких санкцій проти Росії, якщо не почнуться реальні переговори щодо припинення війни.
Також оголошено про початок продажу американської зброї Україні, що викликало нервову реакцію в Москві. Угода містить можливість передачі військової продукції в рахунок фонду, а Конгрес США вже схвалив продажу зброї на суму понад 1 млрд доларів.
Водночас у команді Трампа відбуваються зміни: Ілон Маск оголосив про відхід від адміністрації, а Стів Віткоф, ймовірно, буде усунутий від переговорного процесу щодо Росії та Ірану через критику його підходу.
Росія виступає проти угоди й намагається вплинути через ЗМІ та політконсультантів, але США демонструють готовність до більш рішучих дій. Підписана угода є частиною стратегії миру через тиск, що посилює позиції України на міжнародній арені.