1 травня у Центрі громадської аналітики «Вежа» відбулася розмова Валерія Клочка з народним депутатом, політологом Вадимом Денисенком. Головною темою стала нещодавно підписана військова угода між Україною та США у Вашингтоні.
За словами Денисенка, підписання угоди було неминучим. Документ не зобов’язує США постачати зброю, однак відкриває Україні можливість купувати американське озброєння за власні чи європейські кошти, без попередніх обмежень. "Це своєрідне страхування від ризиків, що у разі зміни влади США (наприклад, повернення Трампа) військова допомога не буде заблокована", — зазначає політолог.
Одразу після підписання угоди був укладений перший контракт на 50 мільйонів доларів. Денисенко звертає увагу, що це радше символічна цифра, але важливий сигнал про реальні наміри Вашингтона підтримувати Україну.
Обговорювали і причини затягування з підписанням документу. На думку гостя студії, Україна не мала готового варіанту угоди щодо використання власних рідкоземельних металів, тож ініціативу довелося перехоплювати американській стороні. «Ми діяли з позиції наздоганяючих», — визнає Денисенко.
Розмова торкнулась і дій Росії та заяв сенатора Ліндсі Грема про можливі 500% мита на імпорт товарів із країн, які співпрацюють з РФ. На думку експерта, наразі це радше інструмент психологічного тиску, але в Конгресі формується об’єднання демократів і республіканців щодо російського питання. Це демонструє рішучість США шукати способи впливу на Кремль.
Щодо подальших сценаріїв дій Путіна на тлі економічних труднощів (дефіцит бюджету РФ, стагнація ВВП, падіння доходів від нафти та газу), Денисенко бачить два ключових варіанти: погодитись на короткострокове перемир’я або продовжувати війну під зростаючим тиском санкцій і внутрішньої кризи. Важелі впливу на російське керівництво, на думку експерта, наразі найбільш дієві.
Розглядалася також тактика затягування переговорів із боку Путіна та обережність Трампа у питаннях безпекової підтримки України. Від рішень усередині США, а також динаміки у двосторонніх відносинах багато залежатиме обсяг допомоги у майбутньому.
Експерти сходяться у висновку, що угода зі США чи не вперше дозволила Україні уникнути інформаційної пастки, нав’язаної Росією, і відкриває нові можливості щодо західної підтримки на тлі загострення економічної ситуації у РФ.