Під час підписання нової угоди з'явився коментар Дональда Трампа, в якому він заявив про своє задоволення. США, які очолює Трамп, залишаються найпотужнішою країною в світі та ключовим партнером для України. У цей час сенатор Ліндсі Грем, якого Блумберг називає ключовим союзником Трампа в сенаті, оголосив про можливість запровадження 500% мит на імпорт товарів зі країн, що співпрацюють з Росією, зокрема купуючи у неї нафту й газ.
Ці заходи називають вторинними санкціями, хоча з технічної точки зору це саме мита. Російські ЗМІ вже поширили інформацію про нібито ухвалення відповідного законопроекту сенатом. Однак експерти наголошують: до реальної імплементації закону ще далеко — попереду проходження через конгрес, підписання президентом тощо. Водночас важливою є консолідація демократів і республіканців навколо цієї ініціативи: за словами Грема, її зараз підтримують понад 70 сенаторів, тобто більшість, достатня для прийняття рішень.
Ці дії сприймаються як сигнал для Путіна щодо можливого зняття санкцій (у разі підписання перемир'я), або, навпаки, загострення економічного тиску. Основна мета заяви — примусити Путіна погодитись на 30-денне перемир'я до 9 травня, використовуючи страх перед санкціями та можливими негараздами під час святкування важливих дат.
Сьогодні Путін балансує між можливістю зняти санкції й підтримати економіку або продовжувати війну — до чого його підштовхує оточення. Поточна економічна ситуація в РФ напружена: у державному бюджеті фіксують дефіцит та зниження доходів від енергоресурсів. Проте реальних передумов до критичної економічної кризи наразі немає.
У Путіна дві основні опції: погодитися на короткострокове перемир'я або відмовитись від нього. Його нерішучість пояснюють суперечливими сигналами з боку найближчого оточення й відсутністю чіткого плану подальших дій. Експерти схиляються до думки, що шанс на перемир'я зріс, але ймовірність залишає простір для продовження конфлікту.