У Вашингтоні сьогодні розгорілася справжня політична буря. Лідери американської демократії емоційно коментували дії німецької влади щодо партії «Альтернатива для Німеччини» (АДН), яка напередодні за підсумками звіту німецької розвідки була визнана праворадикальною екстремістською організацією.
Звіт Федерального відомства із захисту Конституції обсягом понад 1 000 сторінок детально обґрунтовує, чому ця партія підпадає під таку класифікацію. У документі йдеться про порушення основних принципів – людської гідності й верховенства права, а також про наявність остаточних доказів дій АДН, спрямованих проти демократичного ладу Німеччини.
Це вперше, коли заборона може бути запроваджена на національному рівні, хоча раніше окремі регіональні осередки на сході країни вже мали статус праворадикальних. Водночас, навіть такі заходи не завадили АДН здобути популярність – у партії понад 20% підтримки в країні.
Класифікація дозволяє владі активніше стежити за діяльністю партії, зокрема залучати таємних інформаторів та здійснювати моніторинг їхньої комунікації під судовим контролем. Крім того, це робить неможливою політичну співпрацю чи створення коаліцій із цією політичною силою, а питання офіційної заборони потребує окремого рішення Конституційного суду.
Політична еліта Німеччини висловила різні позиції: канцлер Олаф Шольц закликав не квапитися із забороною, водночас його коаліційні партнери допускають розгляд такого сценарію.
Реакція не забарилася і з боку «Альтернативи для Німеччини»: лідери партії розцінили рішення як «удар по німецькій демократії» та назвали його політично вмотивованим напередодні можливих політичних змін.
Справжню хвилю обурення викликала міжнародна реакція: Ілон Маск, впливові американські політики, як-от Марко Рубіо і Джей Ванс, розкритикували дії німецької влади, звинувативши її в обмеженні базових демократичних свобод. Їхні заяви лунали в унісон із кремлівською пропагандою і викликали жваве обговорення у мережі.
Німецьке МЗС жорстко відповіло: рішення приймалося за результатами незалежного розслідування та для захисту Конституції, а остаточне слово – за судом. Це ще раз наголосило на європейських юридичних процедурах, що відрізняє їх від політизованої судової системи США.
Захисники АДН та їх прихильники у США вбачають у діях влади «тиранію», однак більшість експертів нагадують, що демократична система Європи покладається на строге дотримання процедур і законів. Європа й надалі захищатиме свої інституції й не дозволить сторонньому втручанню у свої демократичні процеси.
Ситуація навколо «Альтернативи для Німеччини» залишається динамічною, а рішення щодо майбутньої долі партії стане своєрідним екзаменом для німецької держави та ЄС загалом. Слідкуйте за оновленнями на нашому Telegram-каналі.