Останні публікації в західних ЗМІ, такі як британська газета The Telegraph, повідомляють про готовність Великої Британії до потенційної війни з Росією. За даними видання, існує таємний план, частини якого були навмисно поширені у медіа, що розглядається як сигнал для Росії щодо серйозності підготовки, включаючи навіть сценарії ядерного конфлікту.
Паралельно у The Guardian опубліковані результати соціологічного опитування, проведеного в ряді європейських країн. Згідно з ними, до 45% респондентів вважають, що у наступні 5-10 років можлива Третя світова війна. Такі публікації, ймовірно, мають на меті зміцнити переконання громадськості в наявності загрози з боку Росії та створити підґрунтя для виділення додаткових коштів на оборону.
В Європі наразі є складнощі із фінансуванням переозброєння: план Єврокомісії на 800 млрд євро просувається важко, хоча в Німеччині вже вдалося підписати коаліційну угоду та внести зміни до Конституції для інвестування 500 млрд євро у військову інфраструктуру та ВПК. При цьому є розуміння прямої загрози з боку Росії, але для суттєвих стратегічних рішень потрібні зміни як всередині НАТО, так і поза Альянсом, наприклад, реформи у країнах Північної Європи. Проблеми ілюструє той факт, що до «коаліції охочих» не вдається набрати навіть 25 тисяч військових, хоча населення Європи перевищує 400 мільйонів людей.
Обговорюються ризики того, що зосередженість західних країн на власній підготовці може призвести до зниження підтримки України. Хоча існують запевнення у збереженні допомоги, на практиці пропонується вкладати кошти у військову промисловість України, адже деяке озброєння там виготовляють дешевше, однак номенклатура обмежена.
Настрої у європейських країнах вказують на побоювання щодо стійкості самої Європи у випадку ескалації з боку Росії. Повільний темп модернізації озброєння і невизначеність щодо ефективності європейської військової кооперації стають фактором занепокоєння аналітиків. З іншого боку, Росія за умов перемир’я може використати вивільнені ресурси для тиску на інші країни або демонстрації сили поблизу кордонів, щоб впливати на європейське керівництво та переглядати геополітичний баланс.
Експерти зазначають, що на фоні геополітичних маневрів увага до підтримки України не повинна згасати, оскільки країна залишається ключовою в стримуванні російської агресії.