Десятого травня в Києві відбувся масштабний саміт коаліції охочих за участі 35 країн, як офлайн, так і онлайн. Учасники ухвалили спільне рішення у вигляді ультиматуму до Москви—з 12 травня Росія має без жодних умов повністю припинити вогонь на морі, у повітрі та на суші, а також розпочати переговорний процес.
Позицію коаліції підтримали і в США, адже рішення узгоджувалися із Вашингтоном. Канцлер Німеччини Мерц підкреслив, що Трамп схвалює цю ініціативу, а прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що у разі виконання вимог, мирні переговори стартують негайно. Однак, якщо Росія відмовиться, ЄС разом зі США введуть нові посилені санкції.
Китай також висловив підтримку переговорному процесу та заявив про готовність Росії до безумовних перемовин. Глава МЗС Китаю Ван І підкреслив це у заяві, яку ретранслювали прокремлівські медіа.
Президент Зеленський повідомив, що моніторинг за припиненням вогню здійснюватимуть усі учасники під координацією з США і технічно—за допомогою американських супутників. Окрім цього, Зеленський подякував Трампу та Білому дому за допомогу і підтримку України.
Водночас, ідея створення 30-кілометрової демілітаризованої зони Кіта Келога названа нереалістичною офіційно. Україна такої пропозиції не приймала, а відведення військ означатиме втрату контролю над територіями.
Президент Франції Макрон наголосив, що у разі відмови Москви Захід планує довгострокову військову підтримку України та не виключає розміщення військових контингентів. Проте поки рішення щодо залучення військ НАТО офіційно не підтверджено.
Європейські лідери наголосили: у разі погодження на перемир'я Україна готова до прямих переговорів. Якщо ж Росія відмовиться, санкційний тиск лише посилиться. Водночас, нові санкції Європа готує на кінець травня, але їх масштаб зберігається невеликим, а інтереси у переговорному процесі—торгові війни з США—переважають.
Китай також сподівається, що буде досягнута справедлива, довгострокова мирна угода. Водночас, російські джерела повідомляють про заяви РФ щодо відкритості до діалогу і можливості часткового припинення вогню, але тиск на Кремль, як вказує Пісков, не даватиме ефекту.
Туреччина висунулась як можливий моніторинговий посередник мирного процесу, а переговори між Китаєм і США щодо торгових питань тривають у Женеві.
На тлі цих геополітичних процесів з’являються новини про припинення вогню між Індією та Пакистаном та продовження діалогів щодо без’ядерної угоди з Іраном. Весь цей рух свідчить про великий дипломатичний клубок у світі, до вирішення якого причетні ключові глобальні гравці.
Україна наголошує, що навіть на час перемир’я військова допомога не зупинятиметься, а майбутні поставки стануть засекреченими. Як завершаться перемовини—скоро стане відомо. Оновлення очікуються у ніч з 10 на 11 травня.