Головна > Інше > Китай та Росія: формування антизахідної коаліції чи демонстрація впливу?


Китай та Росія: формування антизахідної коаліції чи демонстрація впливу?


Обговорення візиту Сі Цзіньпіна до Москви, спільних заяв Китаю й Росії, формування антизахідної коаліції та політичних стратегій лідерів.

В останні дні активно обговорюється візит Сі Цзіньпіна до Москви, результатом якого стали підписані Китайською Народною Республікою та Росією спільні заяви, опубліковані на сайті Кремля. Ці документи містять подібну риторику до тих, що з’явилися перед вторгненням Росії в Україну. Офіційна присутність лідера КНР у Москві посилює думки про створення так званої антизахідної коаліції, хоч деякі аналітики трактують це як демонстрацію впливу, а не альянс.

Сі Цзіньпін відвідав Росію не для того, щоб зробити приємне Путіну, а щоб показати світові свої політичні можливості і заявити про Китай як рівноправного гравця. Це підтверджується й риторикою у заявах, де закликано вирішувати всі світові проблеми мирним шляхом. Подібна позиція Китаю виглядає цинічною, враховуючи військову агресію Росії проти України, однак вона підкреслює прагнення Китаю бути посередником у глобальних питаннях.

Натомість, у самих документах Китай не стає відверто на бік Росії у війні, а наголошує на необхідності юридичної домовленості, яка б задовольнила всі сторони. Уповільнення визнання перемоги чи співчуття на адресу Путіна від інших світових лідерів також є важливим політичним сигналом.

Підсумовуючи, експерти роблять акцент на тому, що візит китайського лідера та увага до Китаю свідчать про прагнення останнього зберігати нейтральність поки ситуація не вимагатиме більш активного втручання. Ця стратегія дозволяє Китаю посилювати власний авторитет на світовій арені, одночасно дистанціюючись від прямих військових чи політичних зобов'язань. При цьому позиції й дії Росії часто сприймаються світом із іронією та скептицизмом.