У нещодавньому інтерв’ю для Радіо UA Чикаго журналіст і письменник Остап Дроздов розповів про три ключові мирні плани, що пропонуються для завершення війни в Україні. Соціологія КМІС показала, як українці ставляться до кожного з варіантів: плану США, Європи та Росії.
Американський план передбачає гарантії безпеки з боку Європи замість США, вступ України до ЄС, але визнання Криму російським і збереження окупованих територій за Росією. За цей варіант готові проголосувати 29% українців, проти — 61%.
Російський план фактично пропонує Україні капітулювати: Україна має офіційно відмовитися від усіх окупованих територій, не вступати до НАТО та відмовитися від західних гарантій безпеки. Цей варіант відкидає 82% респондентів, лише 10% готові його розглянути.
Європейський план, який набирає найбільшу підтримку (51% «за», 40% «проти»), передбачає гарантії безпеки як від Європи, так і США, вступ до ЄС, а окуповані території залишаються під контролем Росії, але не визнаються офіційно. Їхній статус стає аналогічним до Придністров’я чи Абхазії.
Дроздов наголошує, що жоден із планів не містить української перемоги у формулі 1991 року — повного повернення усіх територій та капітуляції Росії. Про це соціологи не питають, а міжнародна спільнота навіть не виносить таку опцію на порядок денний.
Окремо аналізується позиція Росії щодо переговорного процесу: Кремль наполягає, що переговори мають починатися з результатів зустрічі у Стамбулі 2022 року, коли були попередньо погоджені певні умови, зокрема нейтралітет України.
Дроздов підкреслює важливість участі третьої сторони, наприклад США або Європи, у перемовинах із Росією, оскільки двосторонній діалог значно послаблює позицію України. На думку експерта, багатосторонні переговори дають більше важелів впливу і шансів для відстоювання українських інтересів.
Висновок аналітика: варіантів завершити війну без територіальних втрат наразі не розглядають жодна із впливових сторін, а компромісні плани базуються на фактичній втраті частини територій України та забезпеченні міжнародних гарантій безпеки і євроінтеграції.