26 червня відбулася аналітична онлайн-розмова Центру громадської енергетики «Вежа» за участі керівника Валерія Количка та політолога Ігоря Челенка. Головною темою стали перспективи можливих мирних переговорів між Дональдом Трампом і Володимиром Путіним, які нібито можуть пройти у Стамбулі. Дискусія зосередилася на заявах президента Туреччини Ердогана, який передав публічний сигнал про готовність Трампа вести перемовини з Путіним щодо припинення російсько-української війни.
Експерти розглянули перебіг попередніх дипломатичних ініціатив та реакції Москви, зокрема наполягання Путіна й оточення на тому, що зустріч із Зеленським можлива лише наприкінці переговорного процесу. Обговорювалась роль Ірану, який продемонстрував недоліки російської ППО та згадався досвід неочікуваних атак на ядерну інфраструктуру Ірану, які, на думку Челенка, могли підштовхнути Кремль до обережності.
Окремо йшлося про лінію поведінки США та, зокрема, Дональда Трампа – від обіцянок безпеки Путіну до можливої жорсткої позиції чи раптових військових дій. Вказано, що основні сценарії нині – це підготовка непроголошених кроків і вікно можливостей для переговорів, яке Трамп залишає, хоча на саміті НАТО Росію офіційно оголошено довгостроковою загрозою.
Обговорили й терміни: Трампу приписують бажання побачити результати впродовж найближчих тижнів — згадувалась дата 30 червня для ймовірної тристоронньої зустрічі Зеленський–Трамп–Путін, яку росіяни наразі відкинули. Відзначено різкість риторики Кремля щодо «легітимності» Зеленського, але також і намагання Заходу форсувати переговорний процес.
У дискусії прозвучали питання ядерної загрози, перспектив затяжного перемир’я чи подальшої агресії з боку РФ. Наведено свіжі дані опитування – понад 70% українців виступають за вирішення конфлікту шляхом компромісу чи по поточній лінії фронту, але аналітики наголошують: Кремль хоче отримати більше від літньої кампанії, перш ніж погодитись на реальні домовленості.
Підкреслено важливість консолідованої позиції партнерів України, координації санкцій, а також стратегічного завдання не лише зупинити війну, а й унеможливити її повтор у майбутньому через глибшу інтеграцію з ЄС та зміцнення оборони.
Дискусія завершилася закликом слідкувати за подіями, аналізувати дипломатичні сигнали та відзначати зусилля щодо просування україномовного контенту і підтримки української стійкості.