У червні доходи Московії від продажу нафти та газу склали близько 500 млрд рублів — це на третину менше, ніж у тому ж місяці минулого року, і найгірший показник із січня 2023-го. Причини такого падіння зрозумілі: світові ціни на нафту знизилися, а рубль зміцнився, тому експортерам платять менше у перерахунку на російську валюту. Для бюджету це серйозний удар, адже нафта і газ забезпечують чверть усіх надходжень та фінансують війну.
Поступово вплив санкцій зріс: посилився контроль за обходом обмежень, тиск на "тіньовий" флот. Це змусило російські компанії продавати нафту з великими знижками, що східніше вдарило по доходах. Зміцнення рубля також зменшує надходження від експорту, негативно впливаючи на бюджет. В уряду дилема: або втримувати рубль слабким і ризикувати інфляцією, або підтримувати його міцність і втрачати ключові надходження.
За перше півріччя доходи від нафти та газу не досягли й 5 трлн рублів — майже на 17% менше, ніж торік. Водночас зросли військові витрати, і тепер вони складають понад 6% ВВП. Видатки на війну продовжують зростати, але ресурси для їх фінансування тануть.
Кремль колись розраховував на стабільно високі ціни (середню Urals $70 за барель), але реальність виявилась суворішою: зараз ціна тримається ближче до $55-$60, що призвело до зниження дохідної частини бюджету більш ніж на 2,5 трлн рублів. Відтак влада стикнулась із дилемою: урізати видатки, брати кредити або тиснути на бізнес.
На ринку нафти ситуація залишається нестабільною. Хоча окремі конфлікти (Близький Схід, торгові переговори США та В'єтнаму) спричиняють короткочасний ріст цін, вони не здатні радикально змінити ситуацію. До того ж, Китай — один із найбільших імпортерів російської нафти — стикається зі спадом споживання через уповільнення економіки.
Під кінець червня стало відомо, що запаси нафти у США зросли на 4 млн барелів, що є сигналом до зниження попиту. Таким чином, нафтогазова модель Росії більше не здатна забезпечити необхідні кошти для війни, стабільного бюджету й резервів. Зовнішні обставини дедалі більше не на користь Кремля — навіть короткочасне підвищення цін вже не рятує ситуацію.