Українські експерти аналізують, з ким саме спілкувався Дональд Трамп, коли стверджував, що «Путіна там немає». Наголошується, що Трамп мав справу із справжнім Володимиром Путіним, хоча оцінки його реакцій змінюються порівняно з попередніми роками. Під час останніх міжнародних заходів, таких як саміт НАТО у Газі, Трамп виглядав менш оптимістично й заявив, що війна з Росією складна і невідомо, коли завершиться. Це нетипово для попередньо впевненого у собі Трампа.
Фахівці відзначають, що нині Трамп лишається суперечливою постаттю, розгублений щодо подальших дій у війні, а традиційні важелі впливу на Путіна вже не працюють. У Білому домі панує хаос, що проявляється і у зовнішній політиці. Судячи з усього, Трамп санкціонував проведення аудиту щодо поставок зброї для України, але без уваги до деталей. Через такі проблеми й дефіцит, особливо зі стінгерами, затримки у постачанні зброї поглибились ще з 2023 року і тепер ускладнені також війною на Близькому Сході.
Водночас з’явилися ознаки зміни моделі постачання – дедалі більше мова йде про закупівлі зброї за кошти, а не про безоплатну допомогу. Європейські країни погодилися купувати озброєння, наочними залишаються приклади підтримки ракетами для Patriot від Німеччини.
Також експерти звертають увагу на внутрішню розбіжність у команді Трампа, невизначеність у його позиціях щодо війни, на відміну від більш чітких оцінок стосовно Ірану. Йдеться й про перспективи санкцій проти Росії та можливі дії щодо 18-го пакета санкцій у ЄС, оскільки певний консенсус зосереджується на продовженні війни, а тема мирних переговорів відходить на другий план.
З одного боку Китай не зацікавлений у великій перемозі Росії, але й завершення війни наразі йому не вигідне – тоді США зосередяться на Китаї. Водночас у західній і китайській експертних спільнотах зберігається усвідомлення складності ситуації, але наразі фокус світової політики – саме на військових діях, а не мирі.