Президент США Дональд Трамп під час своєї першої каденції заявляв, що погрожував російському лідеру Путіну розбомбити Москву у разі нападу на Україну, а голові КНР Сі Цзіньпіну — завдати удару по Пекіну, якщо Китай почне війну із Тайванем. Про це стало відомо з аудіозапису приватної розмови Трампа з донорами напередодні попередніх виборів у США.
Трамп підкреслює, що такі погрози були для Путіна та Сі ефективним стримуючим чинником. Він стверджує: хоча Путін і сумнівався, чи дійсно президент США наважиться на такий крок, це змусило російського лідера серйозніше сприймати ризики великої війни. Щодо Сі Цзіньпіна, у Трампа склалось враження, що китайський лідер навіть міг подумати, що американський президент "божевільний".
На думку Віталія Портникова, якщо Трамп справді вірить у подібну зовнішню політику, стає зрозумілою й його теза, що російсько-української війни не сталося б, якби він залишався при владі. Трамп міг вважати, що належно залякав Путіна, поставивши його перед вибором: не здійснювати агресії проти України або ризикувати американськими ударами по Москві. Проте, як зазначає Портников, ми не знаємо, чи дійсно Путін серйозно сприймав такі слова, адже напад на столицю ядерної держави міг би спричинити повномасштабну ядерну війну.
Автор підкреслює, що стримати та не допустити війну, якщо цим займаються відповідальні лідери, значно легше, ніж завершити вже розпочатий конфлікт. За Трампа, Путін міг бачити у перемовинах політичну пастку, адже тривалий процес міг унеможливити досягнення Кремлем своєї головної мети — знищення української державності й приєднання її території до РФ.
Після зміни влади у США Путін, за словами Портникова, почав розцінювати американського президента Байдена як традиційного політика, який не піде на ядерний ризик. Це також, на думку автора, могло вплинути на рішення Росії розпочати повномасштабне вторгнення.
Водночас нині, в умовах зростаючої ескалації та розвитку озброєнь, можливості для катастрофічних наслідків війни лише зростають. Портников застерігає: навіть без застосування ядерної зброї збройний конфлікт вже найближчим часом може призвести до загибелі мільйонів людей.
Якщо Трамп повернеться до влади, йому доведеться доводити свою здатність до жорстких дій не лише щодо Росії, а й у потенційній війні за Тайвань. У протистояння можуть втягнутись США, Китай, Росія, а конфлікт загрожуватиме світовою катастрофою. Таким чином, ефективність жорсткої риторики залежатиме від реальних кроків, які здатен буде здійснити американський лідер у майбутньому.