Останні події навколо фінансової підтримки України свідчать про суттєві виклики у забезпеченні стабільного надходження коштів від західних партнерів. Бюджетна допомога на найближчі роки виявилася під загрозою переважно через позицію окремих країн ЄС, зокрема Угорщини, а також викликів щодо затвердження санкційних пакетів у ЄС і США.
Як підкреслюють експерти, нині щорічна сума зовнішньоекономічної підтримки, потрібна Україні для покриття соціальних зобов'язань, становить близько 40 мільярдів доларів. Ці кошти повинні забезпечити стабільність макрофінансової ситуації в країні та гарантовані виплати населенню. Проте джерела фінансування залишаються обмеженими.
Основними джерелами фінансування розглядаються: платники податків країн ЄС та заморожені російські активи. Перший варіант викликає дедалі більший спротив у суспільстві та у політичних елітах Європи з огляду на зростання настроїв «спочатку свої» у багатьох країнах. Другий – має вагомий потенціал, адже йдеться про близько 300 мільярдів доларів активів, частина з яких вже використовується для погашення кредитів Україні, проте юридичний механізм повної конфіскації ще не створено.
На фоні недостатньої єдності всередині ЄС, одна з ідей полягає у більш ризиковому інвестуванні заморожених російських ресурсів, щоб збільшити відсотковий дохід і таким чином акумулювати більше коштів для потреб України. Проте подібні рішення стикаються з опором банківського сектору й правовими перешкодами.
Крім того, США вже чітко задекларували, що не виділятимуть кошти для України у найближчі бюджетні роки, що суттєво обмежує потенціал західної допомоги.
У нинішніх умовах дискусія навколо плану Маршалла для України носить радше політичний характер, ніж реальний економічний зміст, адже реальні інвестиції з боку бізнесу до перегляду безпекової ситуації в країні залишатимуться обмеженими.
Незважаючи на труднощі, експерти висловлюють обережний оптимізм: наголошується на продовженні пошуку рішень у ЄС, зокрема використання заморожених російських активів навіть попри юридичні складнощі, а також на наполегливій підтримці з боку країн Балтії. Головним чинником, що може прискорити ухвалення нової допомоги, залишається фактор безпеки Європи та страх перед поширенням війни за межі України.