14 липня відбулась чергова дискусія експертів Центру громадської аналітики «Вежа» щодо нового, 18-го, санкційного пакету Європейського Союзу проти Росії. Головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус пояснив, як запровадження так званої «плаваючої стелі» на російську нафту може вплинути на економіку РФ.
Нова стеля ціни передбачає продаж російської нафти не дорожче ніж на 15% нижче світової ціни – замість фіксованої межі у $60 за барель, як було донині. Однак проблема полягає у відсутності реального контролю за виконанням обмежень: значна частина експорту відбувається через «тіньовий флот» нафтових танкерів, які не перебувають під тиском санкційних держав. Навіть запровадження ідеї страховки західними компаніями, як пропонувала Туреччина, не гарантує досконалого нагляду.
Експерти наголошують: санкції матимуть вплив, лише якщо супроводжуватимуться механізмами моніторингу, інакше Росія може обійти обмеження. Бюджетна залежність РФ від нафтогазових доходів залишається суттєвою – вони формують до 29% наповнення бюджету. Встановлення стелі на рівні $47 за барель (враховуючи поточну світову ціну) може суттєво зменшити прибутки Росії, з огляду на собівартість видобутку нафти.
Водночас, ризики обходу санкцій можна мінімізувати лише за консолідованої позиції ЄС і США, особливо через посилення законодавчих ініціатив, передбачених, зокрема, сенаторами США. Гіпотетично, якщо контроль над тіньовим флотом буде реальний, російська економіка може відчути дефіцит бюджету, що приведе до скорочення фінансування пенсій та соціальних програм, а у перспективі – до дестабілізації галузей і масових протестів у РФ.
Експерти зазначають: навіть у разі запровадження жорстких санкцій, Москва шукатиме обхідні шляхи та джерела надходжень. Реприватизація, конфіскації, залучення внутрішніх резервів, а також зміна підходів до соціальних виплат – потенційно небезпечні для стабільності режиму. ЄС і США повинні тримати питання контролю в полі зору, аби санкційний тиск залишався ефективним.