Останнім часом з’явилося більше інформації про можливі кроки з боку США щодо запровадження нових санкцій проти Росії. Зокрема, лідер більшості в Конгресі виступив із заявою, що законопроект про вторинні санкції поки відкладається, і ініціатива переходить до Дональда Трампа. Таким чином, майбутні рішення щодо санкцій залежатимуть від його політичної волі.
Відповідь із боку Росії була доволі зневажливою – представники Кремля підкреслили, що не бояться потенційних санкцій або ультиматумів з боку США. Однак, як зазначає експерт, така поведінка створює додаткове напруження у стосунках між Москвою і Трампом, котрий діє виходячи зі своїх особистих та бізнесових інтересів.
Особливої уваги заслуговує оборонна стратегія Європейського Союзу, яка передбачає збільшення витрат на оборону. Фінансування допомоги Україні відтепер здійснюється з нового оборонного бюджету ЄС, у якому враховано також витрати на підтримку партнерів.
Незважаючи на скептицизм Трампа щодо перспектив перемоги України, США готові продавати сучасне озброєння українцям, а питання санкцій залишається відкритим. Трамп неодноразово пропонував угоди енергетичного або інвестиційного характеру та навіть прагнув повернути Росію до вісімки провідних країн світу, однак натрапив на жорстку позицію Кремля, що налаштований і далі діяти агресивно.
Попереду – 50 днів очікування можливих конкретних дій або рішень, зокрема, щодо пакету військової допомоги Україні та участі європейських партнерів. Трамп залишається головним гравцем, мотивованим як своєю образою поведінкою Москви, так і можливостями заробити на військових контрактах. Ситуація динамічна, і точні умови нової допомоги Україні чи рівень залучення США будуть зрозумілі найближчим часом.
Експерти відзначають, що позиція Європи нині сильна як у фінансовому, так і у політичному плані, а питання безпеки України остаточно стало частиною порядку денного всієї європейської спільноти.