Головна > Міжнародна політика > Ймовірний трьосторонній саміт у Пекіні: чи зустрінуться Трамп, Сі та Путін?


Ймовірний трьосторонній саміт у Пекіні: чи зустрінуться Трамп, Сі та Путін?


Обговорюється ймовірність трьосторонньої зустрічі лідерів США, Китаю та Росії у Пекіні і роль Китаю у війні проти України.

Лондонська Times повідомляє, що голова КНР Сі Цзіньпін хотів би запросити президента США Дональда Трампа до Китаю на початку вересня, коли в Пекіні відзначатимуть ювілей перемоги у Другій світовій війні. На цей захід очікується також прибуття президента Росії Володимира Путіна. КНР має на меті організувати трьосторонній саміт лідерів Китаю, Росії та США.

Це не перша спроба провести таку зустріч: раніше Трампа запрошували на парад у Москві 9 травня, де головним гостем був Сі Цзіньпін, але Трамп відмовився. Одразу після його обрання президентом йшли розмови, що США можуть взяти участь у визначенні нового світового порядку разом із Росією та Китаєм. Однак на попередні пропозиції Трамп не погодився.

Потенційна зустріч у Пекіні стикається з суттєвими перешкодами: наприкінці вересня спливає ультиматум США, за яким Росія має завершити війну проти України чи принаймні оголосити перемир'я, інакше буде запроваджено нові санкції — в тому числі щодо країн, що купують російську нафту. Китай є основним покупцем такої нафти.

Трамп навряд чи поїде до Пекіна на тлі можливої ескалації санкцій і поглиблення економічної напруги між США і Китаєм. Ситуація може змінитися лише у разі значних поступок з боку Росії та досягнення нового економічного компромісу між Пекіном і Вашингтоном.

Лідери Китаю і Росії хотіли б представити Трампа як слабшого партнера на цьому саміті, але колишній президент США налаштований бути переможцем, а не поступатися геополітично. На цю мить перспектива такого саміту виглядає малоймовірною.

Китайська влада вже заявила, що не допустить поразки Росії і продовжує закуповувати нафту, що дозволяє Москві підтримувати війну. Навіть можливе повне запровадження тарифів навряд чи зупинить співпрацю Китаю з Росією, включаючи підтримку у виробництві зброї.

У найближчі півтора місяці американці намагатимуться переконати Пекін вплинути на Москву щодо припинення війни, що відповідає і китайським економічним інтересам. Однак імовірність прориву наразі невелика, і остаточне рішення щодо саміту донести складно навіть для самого Дональда Трампа.