Головна > Економіка > Чому індекс Бігмака не показує реальну вартість гривні: пояснення


Чому індекс Бігмака не показує реальну вартість гривні: пояснення


Пояснення, чому індекс Бігмака не відображає справжньої купівельної спроможності гривні та особливості розрахунку валютних курсів.

Нерідко можна побачити заголовки про те, що українська гривня недооцінена, якщо спиратись на індекс Бігмака. Проте чи дійсно це так?

Індекс Бігмака — це індикатор, який придумали журналісти The Economist у 1986 році. Його суть у порівнянні вартості однойменного бургера в різних країнах для оцінки купівельної спроможності валют. Наприклад, якщо Бігмак у США коштує 6 доларів, а в Україні трохи понад 3 долари, це нібито свідчить про недооціненість гривні.

В основі індексу лежить ідея паритету купівельної спроможності (ПКС): за однакову суму грошей у різних країнах має бути можливо купити однаковий кошик товарів. Проте вимірювати цілий набір товарів складно, тож беруть один — Бігмак.

Проте у різних країнах на ціну Бігмака впливають не лише ціни на інгредієнти, а й зарплати персоналу, оренда, податки, вартість комунальних послуг тощо. Вартість таких витрат суттєво різниться навіть у межах однієї країни, не кажучи вже про світ.

Також McDonald's адаптує ціни до ринку: десь Бігмак — преміальний продукт, а десь найдешевший. Склад бургера може різнитись, наприклад, в Індії для місцевого ринку.

Валютний курс формується переважно під впливом попиту та пропозиції. Якщо на українські товари чи послуги є великий попит, зростає попит на гривню, що може зміцнювати її курс. Водночас індекс Бігмака не враховує інтелектуальну працю чи експорт послуг, які дедалі важливіші для сучасної економіки.

Окрім того, ціни в межах однієї країни можуть дуже коливатись. Тому робити висновки про реальну економічну ситуацію лише за Бігмаком некоректно.

Отже, індекс Бігмака — радше економічна цікавинка, а не ключовий показник для оцінки вартості валюти й економіки країни.