Останні парламентські вибори в Японії, що відбулися 20 липня 2025 року, стали доленосними для країни. Вперше з 1955 року правляча Ліберально-демократична партія (ЛДП) втратила більшість у верхній палаті парламенту. Подібна ситуація вже сталась у нижній палаті минулого року, що свідчить про завершення епохи стабільного одноосібного правління ЛДП.
Головною причиною краху ЛДП став масштабний корупційний скандал із прихованими фондами, в якому були замішані понад 80 депутатів, включно з керівництвом партії. Внаслідок цього виборці жорстко покарали партію на виборах.
Конституційна демократична партія під керівництвом колишнього прем'єра сіхі Коноди показала історично високий результат, а серед її членів точиться дискусія щодо майбутнього політичного курсу.
Демократична народна партія здобула несподівано вагомий результат, подвоївши кількість своїх місць, а правопопулістська партія Сенсейто стала справжнім феноменом завдяки яскравій антисистемній риториці та використанню соціальних мереж. Однак, навколо Сенсейто виникли звинувачення у зв’язках з Москвою, включно з контактами зі ЗМІ та фінансовими структурами, пов'язаними з РФ.
Попри такі проблеми, в Японії зберігається двопартійний консенсус щодо підтримки України у війні, а санкції проти Москви мають широку політичну підтримку. Однак політична нестабільність може ускладнити тривале збереження цієї підтримки.
Японія вже надала Україні військову техніку, а бюджет 2024 року передбачає 180 мільйонів доларів допомоги Києву. Спостерігається зростання впливу популістських і крайньо правих сил, деякі з яких мають проросійські настрої. Тому для України важливо диверсифіковувати партнери і не покладатися лише на традиційних союзників.
Японія приєдналася до глобальної хвилі політичного популізму, і у країні закінчилась епоха стійкої однопартійної демократії. Але підтримка України з боку японського суспільства залишається важливим фактором.