Головна > Міжнародна політика > Торгова угода між США та ЄС: наслідки для глобальної економіки та геополітики


Торгова угода між США та ЄС: наслідки для глобальної економіки та геополітики


Аналітична розмова про нову торгову угоду між США і Євросоюзом, її умови, потенційний вплив на країни світу та ролі Китаю і Росії.

28 липня аналітики Центру громадської аналітики Вежа обговорили підписання важливої торгової угоди між США та Європейським Союзом. Угода, переговори про яку тривали кілька років, передбачає базове мито на рівні 15% і відкриття європейських ринків для американських товарів у перспективі безмитної торгівлі. Також ЄС зобов’язався закупити американські енергоресурси на суму 750 млрд доларів і військову техніку, а обсяг інвестицій у США складе близько 600 млрд доларів.

У дискусії наголошувалось, що це досягнення формує нові правила глобальної торгівлі. Угода між США та ЄС—другими й третіми гравцями світової торгівлі після Китаю—може вплинути на країни, що розвиваються. Обговорювалося, що США прагнуть зменшити вплив Світової організації торгівлі шляхом укладання двосторонніх угод.

Важливою частиною угоди стала енергетика: ЄС, відмовляючись від російських ресурсів, переходить до співпраці з США. Цей крок може спричинити перерозподіл енергетичного ринку на користь США та ослабити позиції Росії. ЄС також планує інвестувати в американську економіку і закуповувати зброю, частина якої може бути передана Україні.

Окремо обговорювався вплив угоди на КНР та Індію. США та ЄС можуть підвищити мита на продукцію країн, які не відмовляться від закупівлі російських енергоресурсів, мотивуючи перенесення виробництва з Китаю до інших країн регіону.

Експерти наголосили, що для Китаю збереження відкритих ринків Заходу — ключовий чинник зростання. Пряме протистояння зі США та ЄС може призвести до втрати економічних перспектив Пекіна. Загалом, укладена угода відкриває нову фазу геополітичної конкуренції та впливає на баланс сил у світі.