Останніми днями соціальні мережі та коментарі наповнилися побоюваннями щодо неминучого дефолту України. Причиною стали новини про те, що країна не змогла домовитися з міжнародними кредиторами про реструктуризацію виплат по ВВП-варантах. Проте експерти закликають не панікувати, адже ситуація складна, але далека від безвиході.
Що таке ВВП-варанти і звідки вони взялися? У 2015 році, під загрозою дефолту через економічну кризу, окупацію територій і багатомільярдні втрати, уряду України вдалося реструктуризувати частину зовнішнього боргу. Взамін кредитори отримали спеціальні цінні папери — ВВП-варанти, які зобов’язують Україну здійснювати додаткові виплати у разі зростання економіки понад 3% на рік.
Перші виплати за цими варантами відбулися у 2021 році. У 2019 році ВВП України зріс більше ніж на 3%, що активувало цей механізм. У сітуації, що склалася після початку повномасштабної війни, економіка спочатку різко впала, але вже у 2023 році зросла на 5,3% завдяки ефекту низької бази. Саме це і стало причиною нових зобов’язань по виплатах, які мають скласти до $600 млн до 31 травня 2025 року. Виплати можуть тривати до 2041 року, якщо економіка показуватиме зростання.
Наразі Україна запропонувала приватним кредиторам нову реструктуризацію, але ті вимагають негайно сплатити щонайменше 75% суми та випустити нові євробонди. Переговори тривають, але, як зазначають експерти, ні Україні, ні кредиторам не вигідно вводити один одного в тупик. Попередній досвід 2015 року доводить, що домовленості можливі навіть у складних умовах.
Важливо розуміти, що навіть якщо не буде виплачено $600 млн до кінця травня 2025 року, це не означатиме автоматичного дефолту по зовнішньому боргу. Однак це може ускладнити подальші перемовини з МВФ.
Європейські партнери України не зацікавлені в тому, щоб допомога, яку вони надають, ішла у вигоду міжнародним інвестиційним фондам, тому підтримка переговорів актуальна й надалі. Україна шукає баланс між виконанням своїх зобов’язань та необхідністю зберігати стабільність економіки у воєнний час.
Отже, чутки про неминучий дефолт значно перебільшені. Україна має аргументи та досвід для досягнення нових домовленостей — і, наймовірніше, реструктуризація все ж буде проведена. Водночас ситуація вказує на необхідність негайних економічних реформ і розвитку внутрішнього ринку капіталу.
Підписуйтеся на наше видання і Telegram-канал для більше аналітики та новин про економіку.