Головна > Міжнародна політика > Віталій Портніков: Перемовини, Путін, Трамп і майбутнє України — аналітика


Віталій Портніков: Перемовини, Путін, Трамп і майбутнє України — аналітика


Інтерв'ю з Віталієм Портніковим про підсумки мирних перемовин, роль Трампа і Путіна, перспективи для України та можливість третьої світової війни.

15 травня відзначився для України та світу важливою датою: проводилися перемовини щодо можливого перемир'я між Росією та Україною. Однак, як підкреслює Віталій Портніков, від сьогоднішнього дня не варто було чекати значних змін – ключові політичні гравці не очікували прориву.

Портніков нагадав хронологію подій: 10 травня лідери Франції, Великої Британії, Німеччини та Польщі приїхали до Києва й вимагали від Росії припинення вогню, погрожуючи новими санкціями. Росія відповіла пропозицією відновити перемовини в форматі, схожому до стамбульських у 2022 році. Президент США Дональд Трамп втрутився, наполягаючи на участі України у перемовинах, однак реальний вплив цієї ініціативи сумнівний.

Президент Зеленський, щоб показати ініціативу, заявив про готовність їхати до Стамбулу і особисто чекати Путіна, та російський президент проігнорував цю пропозицію. На думку Портнікова, це стало частиною плану Путіна: вести перемовини на фоні воєнних дій і тиснути на Україну, не йдучи на поступки. Водночас західні партнери не досягли прогресу з новими санкціями проти РФ.

Портніков зазначає, що для Трампа Путін — рівний гравець, і глава Білого дому зацікавлений у домовленостях із сильними. Щодо ймовірної зустрічі Трампа з Путіним, експерт вважає, що реальних результатів чекати не слід: російський президент ігнорував вимоги Трампа навіть телефоном, а від такої зустрічі лише слід очікувати ескалації обстрілів в Україні.

Інше питання — подальша стратегія поведінки українського керівництва. Позиція Зеленського, на його думку, багато в чому продиктована необхідністю залишатися у євроатлантичному тренді й не відлучати увагу та підтримку США та Європи. Європейська стратегія — утримувати Трампа від відкритої підтримки Росії бодай тимчасово, поки Європа готується до ймовірного погіршення ситуації.

Портніков підкреслює ризик: ультраправа трансформація Республіканської партії США може розірвати союз демократичного світу, що стане поштовхом до нової світової війни. Критична задача для України — залишитися частиною Європи та тримати дистанцію від геополітичного протистояння між США, Росією та Китаєм.

Мир, за словами Портнікова, можливий лише завдяки єдності США, ЄС та Великої Британії. Якщо світ залишиться згуртованим, третя світова війна не відбудеться, а російсько-українська війна завершиться через виснаження РФ. Втім, якщо демократичний світ роз’єднається, перспектива нової глобальної війни стане реальною загрозою для людства.