У своєму відеоблозі Віталій Портников розбирає деталі й підґрунтя телефонної розмови між президентом США Дональдом Трампом і президентом Росії Володимиром Путіним. Після двогодинної бесіди лідери обмежилися короткими заявами: Путін – перед журналістами у Сочі, Трамп – у своїй соціальній мережі. Факт залишається – зміст домовленостей, навіть якщо вони й були, залишається прихованим для громадськості.
Вже відомо, що Путін і Трамп обмінялися люб'язностями, згадували про взаємовідносини США та РФ, торкалися теми обміну ув’язненими та нормалізації діалогу. І все ж, головна тема – війна в Україні та можливості її завершення – залишилася без конкретних домовленостей. За словами помічника Путіна Юрія Ушакова, жодних часових рамок чи реальних рішень щодо припинення вогню досягнуто не було, а Трамп погодився залишити ініціативу перемовин Києву й Москві.
Портников наголошує: позиції сторін різняться принципово. Путін виступає за довгі переговори під час воєнних дій, використовуючи такий процес як інструмент тиску. Американський президент акцентує на потребі негайного припинення вогню перед переговорами. Однак, як зазначає Портников, у Трампа немає важелів впливу на Росію – ані нових санкцій, ані чітких умов, тому справжня роль США в цьому процесі нині мінімізується.
Аналітик робить акцент на інформаційній стратегії Кремля: символічність місця зв’язку, спілкування Путіна з учнями одразу після розмови, демонструють другорядність контактів із Заходом для російської влади. Путін будує образ зайнятої розвитком Росії людини, для якої переговори з США – не першочергове завдання.
Окремо Портников аналізує вплив миру або затяжної війни для Європи, зростання ролі ультраправих політичних сил і виклики, які це створює для демократії. Згадані також позиції лідерів ЄС, відсутність єдиного підходу до підтримки України та нерішучість щодо нових санкцій проти Росії.
На думку автора, відновлення повноцінної державності України залежить від стійкості армії, підтримки західних партнерів і вміння використовувати будь-які дипломатичні опції. Проте до реальних мирних домовленостей шлях ще далекий, а нинішні розмови між Трампом і Путіним підтверджують збереження нинішнього статус-кво на міжнародній арені.