21 травня Центр громадської аналітики Вежа провів експертну дискусію за участі політолога Петра Олещука щодо останніх публікацій у провідних західних ЗМІ про телефонну розмову Дональда Трампа з лідерами європейських країн. У розмові наголошували на загальних тенденціях інформаційних витоків у медіа – Bloomberg, New York Times, Washington Post та інші редакції з посиланням на свої джерела повідомили, що Трамп висловив переконання у перемозі Росії й переклав відповідальність за ситуацію в Україні на Європу. Європейці, шоковані цією позицією, хоча й очікували її.
Петро Олещук зазначає: подібні зливи інформації не бувають випадковими, а мета таких публікацій – вплив на західні політичні еліти та громадськість, зокрема у США. Це своєчасно відбилося у двопартійній резолюції Сенату США, яка закликає до повернення викрадених українських дітей як умову для переговорів із РФ – вимогу, яку Путін навряд чи виконає. Таким чином у США демонструють недоговороздатність Кремля. Інші ініціативи щодо мирного врегулювання ще обговорюються в Конгресі, але оптимізму щодо позиції Трампа серед американських політиків вже обмаль.
Олещук зазначає паралелі між тезами, які просуває Росія через своїх спікерів (наприклад, щодо юридичної недійсності розпаду СРСР) та прагненням Кремля продемонструвати Путіна як єдину «раціональну» фігуру серед радикалів російської еліти. На думку експерта, такі заяви та пропагандистські маневри мають на меті породити невпевненість на Заході та підготувати поле для вигідного Росії «мирного врегулювання». В підсумку, обидві сторони – і Трамп з його командою, і РФ – прагнуть забезпечити собі політичні вигоди, тоді як європейські партнери і далі шукають власну стратегію щодо конфлікту в Україні.
Експерти закликають уважно стежити за всіма заявами та витоками в медіа, не забуваючи про фактор інформаційної війни.