30 травня Центр громадської аналітики «Вежа» провів традиційне експертне обговорення найгостріших подій тижня. Ключовою темою стала заява Кіта Келога про готовність США співпрацювати з Москвою щодо незалучення України до НАТО та рекомендацію щодо присутності української делегації на переговорах у Стамбулі.
Політологи й економісти оцінили перспективи зустрічі в Туреччині скептично: реального прориву чи завершення війни не очікують, однак наголошують — Україна має брати участь для збереження іміджу держави, що прагне миру й визволення полонених. Дещо прогрес можливий лише в питанні обміну військовополоненими, спроби домовленості щодо припинення вогню виглядають малоймовірними через неготовність Росії йти на поступки.
Окремо експерти розглянули позицію США: заява Келога розглядається як спроба поступки Кремлю під приводом стримування розширення НАТО — і це виклик для західного лідерства. Також, попри спільні військові навчання з альянсом та високий рівень співпраці Україна поки не має реальних перспектив членства в НАТО через відсутність консенсусу як у США, так і серед європейських країн. Основний наголос робиться на інтеграції з ЄС, що, крім політичних і економічних вигод, зміцнює безпекову складову.
Подальший діалог стосувався економічного виснаження — як України, так і Росії, а також координації санкційної політики США та ЄС. Пропозиції нового санкційного пакета, ймовірно, стосуватимуться енергетичного і банківського сектору, проте навіть їхня жорсткість навряд чи зупинить РФ, оскільки та знаходить альтернативні шляхи обходу санкцій. При цьому, експерти наголошують: повної блокади економіки Росії досягти непросто без консолідації зусиль усього Заходу й зміни підходів до санкцій.
За результатами обговорення експерти дійшли одностайної думки: участь України в переговорах — це важливий політичний крок, але реального прориву в найближчі дні не варто очікувати. Санкції залишаються важливим, але не вирішальним інструментом впливу на хід війни. Захід має шукати шляхи глибшої співпраці й підтримки України, зосередившись не лише на тиску, але й на інвестиціях і безпеці.