Головна > Міжнародна політика > США завдали ударів по ядерних об'єктах Ірану: наслідки для Близького Сходу та реакція світу


США завдали ударів по ядерних об'єктах Ірану: наслідки для Близького Сходу та реакція світу


Огляд основних подій навколо авіаударів США по ядерних об'єктах Ірану, реакція міжнародної спільноти, позиція України та особливості поточної військово-політичної ситуації.

22 червня стало днем серйозної ескалації на Близькому Сході. Сполучені Штати Америки здійснили авіаудари по трьох ядерних об'єктах на території Ірану — Фордо, Натанз і Ісфахан. Президент Дональд Трамп заявив, що у разі удару у відповідь по американських базах реакція США буде ще жорсткішою. Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху підтримав ці дії, які частково були здійснені на його прохання.

Реакція світової спільноти не забарилась. Росія висловила різке невдоволення, але офіційну заяву зробив лише Дмитро Медведєв, головний президент країни, який назвав крок Трампа фактичним початком війни. Іран звертається до ООН та інших міжнародних організацій із закликом не допустити подальших нападів і заявляє про незмінність своєї ядерної програми.

Українські військові поділилися власною оперативною інформацією. Начальник Генштабу ЗСУ Сильський заявив, що готується наступ і що армія реформується до кінця 2025 року. Ситуація на Сумщині контрольована, вороже просування зупинено, а ЗСУ змогли повернути під свій контроль Андріївку. Однак залишаються тривожні новини про обстріли Краматорська й Одещини.

Американські авіаудари по Ірану ретельно готувалися за допомогою бомбардировщиків B2. Повітряна атака тривала понад 37 годин із бази в Міссурі. Під час операції США та Ізраїль діяли спільно. Незважаючи на інформацію про можливі руйнування і повне знищення об’єктів, ряд аналітиків стверджує, що Іран був попереджений і встиг евакуювати персонал і обладнання. МАГАТЕ і саудівські експерти не зафіксували підвищення рівня радіації.

У відповідь на дії США близько 30 іранських ракет було випущено по містах Ізраїлю. Йеменські хусити погрожують втручанням, але їх потенціал обмежений. Прем'єр Ізраїлю вважає, що ця операція стане історичним переломом для регіону. Дональд Трамп попереджає, що у разі нової атаки Іран може отримати ще потужніші удари, і США очікують відповідь протягом найближчих 48 годин.

Генсек ООН Антоніу Гутерріш та європейські лідери закликають до деескалації, але заявляють, що допустити створення ядерної зброї Іраном не можна. Розділилася й американська політична еліта: демократи критикують Трампа та заявляють про можливість імпічменту, тоді як республіканці підтримують його дії як боротьбу проти тероризму.

На тлі загрози розширення конфлікту активізувалася й Росія: очікується, що міністр закордонних справ Ірану відвідає Москву для узгодження позицій. Китай та Північна Корея демонструють підтримку Ірану, а Саудівська Аравія намагається знизити ескалацію попри готовність до економічних змін.

На завершення: ситуація динамічна, подальші події на Близькому Сході безпосередньо впливають і на Україну. США продемонстрували свою військову потужність, Іран намагається зберегти обличчя, а Європа — уникнути розгортання повномасштабної війни у регіоні.