8 липня відбулася гостра аналітична розмова в студії Центру громадської аналітики "Вежа" з президентом Ліберально-демократичної ліги України Артуром Харитоновим. Приводом став інцидент із німецьким військовим літаком, який був атакований лазером з боку Китаю над Червоним морем біля узбережжя Ємену під час операції ЄС з протидії атакам єменських хуситів.
За словами експерта, це не перша агресивна дія КНР у відношенні до Європи — раніше вже були пошкодження європейських підводних кабелів, втручання у внутрішню безпеку країн ЄС, підозри у кібератаках. Китай давно підтримує хуситів, розширює свою військову присутність у регіоні, та модернізує базу в Джибуті. Аналітик розглядає цей акт як пряму сигналізацію ризиків для німецької та всієї європейської безпеки.
Також обговорювалися переговори між Китаєм та ЄС, спроби КНР схилити Європу до вигідних їй економічних угод та загравання дипломатичними меседжами. Однак, зазначають експерти, успіху цим спробам не прогнозується через вагому політичну залежність Європи від США.
Обговорили підтримку Китаєм Росії у війні проти України: як прямо через постачання обладнання і комплектуючих для дронів і зброї, так і через політичні заяви про неприпустимість поразки Росії. Згідно з даними, до 65% комплектуючих для іранських дронів-камікадзе Shahed, що атакують Україну, виробляються під китайськими брендами.
Експерти б’ють на сполох: КНР — ключовий фактор продовження війни Росії проти України, її підтримка дозволяє Кремлю затягувати конфлікт. Реакція світу залишається стриманою, та очікується посилення санкцій, особливо з боку США, якщо будуть введені обіцяні 500% мита проти Китаю. Водночас Європа діє обережно, побоюючись дестабілізації власної економіки. В перспективі талона реакція Заходу на китайсько-російський альянс стане визначальною для безпеки регіону та світу.