Головна > Міжнародна політика > Європа між США і власною обороною: як новий підхід Трампа впливає на допомогу Україні


Європа між США і власною обороною: як новий підхід Трампа впливає на допомогу Україні


Після заяв Трампа європейські країни опинились перед вибором: купувати американську зброю чи розвивати власний ВПК.

Після заяв колишнього президента США Дональда Трампа Європа зіткнулася з вибором способу підтримати Україну у війні проти російської агресії. Деякі європейські лідери підтримують ідею купівлі американської зброї, аби швидко посилити оборону України, водночас створити економічні дивіденди для США. Інші країни наполягають на пріоритеті розвитку власної оборонної промисловості й економічної незалежності від США.

Ініціатива купівлі зброї для України пішла насамперед з Німеччини. Канцлер Фрідріх Мерц активно контактував із Трампом, щоб забезпечити реалізацію плану закупівель. Німеччина, разом із північними європейськими країнами, прагне швидко закрити українські потреби в ППО та іншому озброєнні, поки виробництво зброї на континенті обмежене.

Серед прихильників схеми: Скандинавія, Німеччина, Нідерланди, Велика Британія. Серед критиків – Франція, яка наполягає на розвитку європейського ВПК, і південні країни через фінансові обмеження.

Підхід Трампа дозволяє йому зберегти нейтралітет у питанні допомоги Україні, оскільки США продає зброю, а не надає її безкоштовно. Це відповідає його намірам обмежити пряму міжнародну підтримку. Однак США та Німеччина заявили про готовність надати системи Patriot для посилення захисту українських міст.

Голова зовнішньої політики ЄС Каллас зазначила, що Вашингтон має продовжувати підтримку України разом з Європою. Франція й Італія не блокують нову схему, але зосереджені на власних інтересах. Чехія, Угорщина та деякі інші країни дотримуються обмеженого або специфічного підходу.

Підсумовуючи, проукраїнський фланг у Європі формують північні країни та Німеччина. Водночас прагнення до стратегічної автономії всередині ЄС може зумовити довгострокові зміни у європейській оборонній політиці. Для України новий план означає швидше отримання необхідної зброї і посилення оборони.