19 травня відбудеться важлива телефонна розмова Дональда Трампа, президента США, з російським лідером Володимиром Путіним. Після цього Трамп має поговорити із Володимиром Зеленським та лідерами європейських країн-членів НАТО. Дональд Трамп підкреслив, що планує обговорити з Путіним припинення вогню і завершення російсько-української війни, а також торговельні питання.
За лаштунками цієї розмови проходить серйозна дипломатична підготовка. Державний секретар США Марко Рубіо вже провів розмову з очільником російського МЗС Сергієм Лавровим, головною темою якої, ймовірно, стала майбутня розмова Трампа і Путіна, попри офіційну риторику про перемовини у Стамбулі між Україною та Росією.
Віталій Портников вважає, що США готували цю розмову ще з 11 травня, після ініціативи Путіна відновити перемовини у Стамбулі. Трамп наголошував, що припинити війну може лише його домовленість із Путіним, а участь України у перемовинах у Стамбулі, ймовірніше, просто створила тло для наступних переговорів США з Росією. Це дає Трампу підстави казати, що Україна не має «козирів» і повинна погоджуватися навіть на невигідні умови миру.
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск вже попередив, що наступні дні можуть бути важкими для Європи і України. Якщо умови припинення вогню, які погодять Трамп і Путін, будуть неприйнятними для Києва чи європейських союзників, відповідальність за подальшу війну може перекладатися на Україну або Європу, а США взагалі відмовляться брати участь у мирних переговорах. Трамп та його держсекретар відкрито допускають можливість такого розвитку подій, якщо компроміс не буде знайдено.
Очікується, що 19 травня може визначити нову стратегію поведінки США щодо врегулювання війни. Це може стати і шансом для тиску на Україну, і підставою для відходу США від мирного процесу. Україна опиняється між необхідністю зберегти підтримку Заходу і ризиком погодитися на несправедливі умови.
Аналітик підкреслює, що найбезпечнішим рішенням була б колективна розмова Трампа не лише з Зеленським, а й з лідерами Європи, аби США врахували інтереси не лише своєї країни, а й партнерів по НАТО й України. У разі ж особистих домовленостей із Путіним без участі інших сторін зберігається ризик нав’язування Україні непідйомних компромісів.
У розмові Путіна і Трампа можливий сценарій узгодження не лише умов перемир’я, а й подальших контактів чи навіть особистої зустрічі. При цьому Трамп може мотивувати майбутні переговори з Путіним відмовою підтримувати нові санкції проти Росії чи утримуватися від нової воєнної допомоги Україні доти, поки не буде прогресу у діалозі.
Ситуація з майбутньою бесідою Трампа й Путіна є черговим випробуванням для України, Європи та всього демократичного світу. Вигідна для України і Європи стратегія – залишатися об’єднаними, прагнути діалогу за участі усіх партнерів і не йти на кабальні поступки в обмін на сумнівний мир.