Головна > Міжнародна політика > Телефонна розмова між Путіним і Трампом: очікування та геополітичний контекст


Телефонна розмова між Путіним і Трампом: очікування та геополітичний контекст


19 травня має відбутися телефонна розмова між Путіним і Трампом щодо припинення російсько-української війни. Європа очікує, що Трамп вплине на Путіна, а в Росії вважають, що можуть продовжувати війну. На фоні цього у Європі переміг проукраїнський кандидат, а аналітики попереджають про нові загрози від Росії для країн НАТО.

Сьогодні, 19 травня, запланована телефонна розмова між президентом Росії Володимиром Путіним та експрезидентом США Дональдом Трампом. Вона має відбутися о 17-й годині за київським часом та, за даними оглядачів, її головною темою стане питання припинення російсько-української війни.

І Україна, і країни Європи покладають надії на те, що Дональд Трамп зможе натиснути на Путіна та наблизити укладення миру. Водночас у Росії панує впевненість у потенціалі вести війну й далі — про це повідомляє зокрема видання Bloomberg. Загалом ідея припинення війни залежатиме від готовності Кремля йти на поступки та міжнародного тиску.

Перед сьогоднішньою розмовою помітна активізація світової дипломатії. Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер напередодні обговорював ситуацію з лідерами США, Італії, Франції та Німеччини. Вони погодилися щодо необхідності негайного припинення вогню, однак, як свідчать прогнози, Путін, ймовірно, уникатиме швидких рішень, намагаючись відтягнути застосування нових санкцій і продовжити перемовини.

З іншого боку, напруга в Європі лише зростає. У Румунії на президентських виборах переміг проукраїнський кандидат, мер Бухареста Нікошурдан, що стало сигналом підтримки Європою проукраїнського курсу. Однак російська пропаганда і проросійські настрої залишаються сильними навіть тут. У країнах НАТО збільшується занепокоєння щодо загрози з боку Росії після завершення війни в Україні; Фінляндія, Польща, Литва, Латвія та Естонія залишаються під загрозою нової агресії. Росія активно будує військову інфраструктуру на кордоні з Фінляндією і Естонією.

Аналітики зазначають: цей сценарій стимулює затягування конфлікту в Україні. Водночас у світових лідерів присутня недовіра до дій Кремля, а також – зростаюча стурбованість пропагандистськими впливами РФ. Зокрема, дослідження Democracy Perception Index показує, що імідж Росії та Китаю у світі покращується внаслідок інформаційної політики, а рівень довіри до США та демократичних інститутів падає.

Підсумовуючи, розвиток ситуації значною мірою залежить від підписання можливої угоди або досягнення перемир’я, яке обговорюватимуть сьогодні Трамп і Путін. Український та європейський політикум очікують рішучих дій, адже війна триває, а загрози для Європи лише посилюються. Всі ключові новини щодо перемовин будуть висвітлені максимально оперативно після їх завершення.