3 липня відбувся цілий ряд ключових подій, що впливають на безпекову та політичну ситуацію в Україні. Ведучий Андрій Клучок повідомив, що після телефонної розмови між Дональдом Трампом і Володимиром Путіним Росія відразу здійснила масовану атаку дронами-«шахедами» по українських містах. Такий сценарій вже став практикою – щоразу після контактів російського лідера із західними політиками спостерігається ескалація насильства.
Очікується, що 4 липня, у День незалежності США, президент України Володимир Зеленський проведе розмову з Трампом. Головною темою стане припинення постачання американської зброї до України, попри попереднє погодження від Джо Байдена. Трамп не мав права блокувати ці поставки, але їх заморозили – причини обговорюватимуться на розмові.
Стосовно бесіди Путіна і Трампа офіційний коментар дав радник Кремля Ушаков. За його словами, обговорювали історичну роль Росії у становленні США, пропонували обмін кінопродукцією з «традиційними цінностями», говорили про Іран і Близький Схід, а також про конфлікт в Україні. Путін запевняє, що його позиція щодо війни лишається незмінною, а шансів на дійсне припинення вогню чи компроміс наразі немає.
Водночас, у день огляду загинув російський генерал-майор Михайло Гудков – екс-командир 155-ї бригади морської піхоти. Він, за російськими джерелами, загинув унаслідок удару ЗСУ по командному пункту в Курській області.
Ще одним резонансним випадком стала ліквідація колабораціоніста Маноліса Пілавова – колишнього мера Луганська за т.зв. ЛНР. Він перебував у розшуку за кількома статтями щодо посягання на цілісність України та створення терористичної організації.
Росія не припиняє терору: в Одесі два удари балістикою призвели до загибелі двох і поранення ще шести людей, серед них громадяни Сирії. Тривоги охопили більшу частину України.
Під час візиту до Данії Володимир Зеленський повідомив про підписання угоди з американською компанією Swiftbit щодо спільного виробництва дронів для потреб оборони. Україна розроблятиме дрони-перехоплювачі, ударні безпілотники та розвідувальні квадрокоптери. За словами міністра оборони Умерова, країна вже здатна виробляти до 10 млн дронів на рік, але для масштабування виробництва потрібне значне фінансування.
Європа реагує: президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн анонсувала створення фонду Save для акумуляції 150 млрд євро на допомогу Україні, зокрема на закупівлю озброєнь і розвиток оборонної промисловості. Союзники в НАТО занепокоєні ймовірним скороченням присутності США в Європі у разі перемоги Трампа, але експерти схиляються до того, що США не припинять співпрацю з альянсом, хоч можуть тиснути на Європу у питанні фінансування.
Врешті, за повідомленнями, до кінця року Україна отримає 2 млн снарядів із ЄС, хоча ця кількість значно менша за російські поставки з КНДР. На тлі скорочення американської допомоги, проекти спільного виробництва зброї й підтримка Європи мають вирішальне значення для обороноздатності України.