Конфлікт між Таїландом і Камбоджею триває вже третій день, набуваючи ознак регіональної війни. Зовні це виглядає як прикордонна суперечка, зумовлена колоніальною історією, адже кордон між країнами був проведений Францією ще у ХХ столітті. Та насправді це сучасний конфлікт, пов’язаний із глобальним протистоянням між США і Китаєм.
Таїланд є ключовим союзником США в регіоні, а Камбоджа – Китаю, який створює там свої військові бази. США, у свою чергу, озброюють Таїланд сучасною технікою. Таким чином, результат конфлікту матиме вплив на баланс сил у всій Південно-Східній Азії. Це схоже на інші війни за участю проксі-сил, як от українсько-російська чи близькосхідна, у яких США і Китай підтримують протилежні сторони.
Як зазначають експерти, нинішній конфлікт розгортається поблизу річки Меконг, через яку Китай може постачати допомогу Камбоджі. Окрім Камбоджі, КНР підтримує в регіоні Лаос і М’янму, які також орієнтуються на Пекін. З іншого боку, стабільність у Таїланді підтримує армія, що має міцні зв’язки зі США.
Внутрішньополітична криза у Таїланді вже призвела до відставки прем’єрки країни на тлі невдалого діалогу з лідером Камбоджі. Тим часом Китай посилює співпрацю і з іншими посткомуністичними державами регіону, як-от В’єтнам.
Таким чином, триваючий конфлікт має всі шанси перерости у затяжне протистояння, що вписується у загальний тренд численних воєн за вплив між США та Китаєм у різних частинах світу.